Editura Vellant Economia pe intelesul fiicei mele. O scurta istorie a capitalismului - Yanis Varoufakis

Editura: Vellant

Autor: Yanis Varoufakis

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-980-074-4

Cod Produs: 9786069800744 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Ca profesor de economie, am crezut intotdeauna ca, daca nu esti capabil sa explici economia intr‑un limbaj pe care sa‑l inteleaga tinerii, atunci e destul de limpede ca nici tu nu stii despre ce vorbesti. In timp, am observat si altceva, o contradictie delicioasa legata de profesia mea care sustine aceasta afirmatie: cu cat devin mai stiintifice modelele noastre economice, cu atat mai firava este legatura lor cu economia reala, cea din teren.”

Yanis Varoufakis

„Cartea aceasta este incercarea mea de a realiza exact opusul unei lucrari de popularizare a economiei: daca voi reusi, cititorii se vor simti ispititi sa ia economia in propriile maini, intelegand totodata ca economistii, expertii autodeclarati ai economiei, nu au aproape niciodata dreptate. A te asigura ca toti cetatenii au dreptul de a vorbi in cunostinta de cauza despre economie este una dintre cerintele esentiale ale unei societati bune si o preconditie a democratiei autentice. Suisurile si coborasurile economiei influenteaza vietile tuturor; ne obliga sa transformam democratiile noastre in caricaturi; tentaculele sale razbat pana in adancimile sufletelor noastre, unde ne modeleaza sperantele si aspiratiile. Lasand pe mana expertilor in economie chestiunea economica, pur si simplu le acordam drept de decizie asupra tuturor aspectelor economice.”

Yanis Varoufakis

„Varoufakis ne explica cum functioneaza economia intr-un limbaj pe care poate sa-l inteleaga oricine, fara a face apel la jargonul pseudo-stiintific al presei economice mainstream.”

Anna Minton, The Guardian

„O analiza taioasa cu tuse filosofice si anecdotica, apel la miturile grecesti si istoria universala, dar si cu surprinzatoare sensuri relevate de cultura pop a unor filme precum Star Trek si Matrix.”

Mark Haskell Smith, The Los Angeles Times
Yanis Varoufakis este fost ministru de finante al Greciei si cofondatorul unei organizatii nonprofit internationale, DiEM25, care militeaza pentru renasterea democratiei in Europa. De asemenea, este autorul bestsellerurilor Adults in the Room, And the Weak Suffer What They Must? si The Global Minotaur. Dupa ce a predat mai multi ani in Statele Unite ale Americii, Mare Britanie si Australia, in prezent este profesor de economie la Universitatea din Atena.

Anna Minton, The Guardian

Mark Haskell Smith, The Los Angeles Times