Editura Pro Universitaria Contabilitate de gestiune. Note de curs - Mariana Ciuvica-Enusi

Editura: Pro Universitaria

Autor: Mariana Ciuvica-Enusi

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1679-3

Cod Produs: 9786062616793 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea contabilitatea de gestiune provoaca atentia cititorilor inca cela inceput!

Arata cum contabilitatea de gestiune si tehnicile de aplicare pot fi integrate in procesul de luare a deciziilor, dar mai ales in procesul de productie, dupa ce au fost analizate toate criteriile si aspectele strategice pentru dezvoltarea intreprinderii.

Utilizarea pe scara larga a exemplelor practice formeaza o varietate de contexte. O introducere in contabilitatea de gestiune, pentru studentii din domeniul economic, contabililor financiari sau managerilor cu orientare contabila in initierea strategiei de afaceri pentru incepatori in firmele de productie.
Este cadru didactic din anul 2006, fiind licentiata in Management-Marketing. Este absolventa a Programului de Master Control Financiar – Fiscal in cadrul Universitatii Romano-Americane.
Titlul de doctor in economie l-a obtinut in anul 2012 in cadrul Academiei de Studii Economice din Bucuresti la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica de Gestiune cu tema: „Metode si tehnici de analiza si predictie a IMM-urilot din Romania”.
Este autoarea unor lucrari si carti de specialitate, a numeroase articole prezentate in cadrul unor conferinte si sesiuni de comunicari stiintifice internationale si nationale si in reviste de specialitate, din tara si din strainatate. Lucrarile de referinta sunt:
„Strategii de dezvoltare – Previziune economica”, Ed.Universitara, 2008, coautor„Metode si tehnici de analiza si predictie a IMM-urilor”, Ed.Prouniversitaria, 2012; „Gestiunea financiara a firmei”, Ed.Mustang, 2022.
Activitatea sa didactica in cadrul Universitatii Ecologice din Bucuresti, pe care o desfasoara in prezent in domeniul economiei si al managementului, consta in predarea disciplinelor Gestiunea financiara a firmei si Contabilitatea de gestiune.