Editura For You Psihologia transpersonala. Volumul I – Anca Munteanu

ISBN: 978-606-639-265-5

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786066392655 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Psihologia transpersonala reprezinta noul timp al stiintei psihologice, deoarece vrea sa paraseasca «somnul lui Newton», despre care vorbea W. Blake, pentru a repozitiona importanta dimensiunii spirituale in viata si cunoastere. Este o dimensiune indelung validata nu numai de o milenara traditie de pretutindeni, ci si de revolutionarele izbanzi din stiinta.

Rezulta ca intre stiinta si spiritualitate nu exista o prapastie galactica, dimpotriva: marea sansa pe care o ofera paradigma holistica, inclusiv in psihologie, este tocmai posibila conlucrare dintre ele, asa cum se intampla in orientarea transpersonala.

Marturisesc ca aceasta lucrare m-a lecuit de cecitate epistemica si ca mi-a fost sarbatoare. Important este ca toate raspunsurile pe care le-am gasit nu mi-au suspendat intrebarile, dimpotriva, mi-au regenerat toate mirarile lumii.“

Anca Munteanu
Prof. Univ. Dr. Anca Munteanu

Este Profesor Universitar Doctor la Departamentul de Psihologie, Facultatea de Sociologie si Psihologie, Universitatea de Vest din Timisoara. Printre cursurile predate se numara: Psihologia varstelor, Fundamentele psihanalizei, Psihologie transpersonala, Psihologia creativitatii, Tanatopsihologie, Pedagogie. A scris 12 carti si peste 160 de studii si articole aparute in volume si in reviste de specialitate autohtone si straine; este coautoare la alte 36 carti. Este o autoritate in spatiul european in domeniul psihologiei transpersonale, fiind si Presedintele Asociatiei Europene de Psihologie Transpersonala (ETPA, din 2006). Organizeaza anual numeroase manifestari stiintifice si culturale menite sa sporeasca gradul de cunoastere si de constientizare ale celor mai inovatoare si mai holiste curente din psihologia contemporana.

Anca Munteanu