Editura Vellant Omul in cautarea sensului vietii - Viktor Frankl

ISBN: 978-606-980-050-8

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069800508 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Omul in cautarea sensului vietii” este cronica experientelor ingrozitoare traite de psihiatrul Viktor Frankl in timpul detentiei sale la Auschwitz si in alte lagare concentrationiste. Cartea devenita bestseller international cu peste 10 milioane de copii vandute, deschide cea mai intima perspectiva asupra intelegerii omului in situatii de nesupravietuit, cum accepta trauma si in final, gaseste sens in ceea ce traieste. Volumul, o reeditare improspatata de un cuvant inainte scris de Harold S. Kushner si de o postfata de William J. Winsdale, a aparut in VERSANT.

,,Omul in cautarea sensului vietii de Viktor Frankl este una dintre marile carti ale epocii noastre. In mod normal, daca intr‑o carte exista un singur pasaj, o singura idee suficient de puternica incat sa schimbe viata cuiva, atunci cartea aceea merita citita, recitita si‑si merita pe deplin locul intr‑o biblioteca.”

Harold S. Kushner

,,Cartea de fata a ajuns sa numere aproape o suta de editii in limba engleza – pe langa traducerile in alte douazeci si unu de limbi. Numai editiile in engleza au depasit trei milioane de copii vandute.

Acestea sunt faptele si probabil tot acesta este motivul pentru care reporterii presei scrise americane, dar mai cu seama reporterii posturilor de televiziune isi incep cel mai adesea interviurile, dupa expunerea acestor cifre, cu urmatoarea exclamatie: „Dr. Frankl, cartea dumneavoastra a ajuns un adevarat bestseller – cum va simtiti dupa un asemenea succes?“. In primul rand, le explic ca eu in faptul ca volumul meu a ajuns bestseller nu vad o realizare sau o reusita personala, ci mai degraba expresia starii de nefericire la care a ajuns lumea contemporana: daca sute de mii de oameni cumpara o carte care inca din titlu promite sa se ocupe de problema sensului vietii, atunci probabil ca aceasta chestiune ii macina profund pe oamenii acestia.”

Viktor Frankl

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Oricine se intreaba care este sensul vietii
Oricine studiaza si / sau practica logoterapia si psihoterapia
Oricine doreste sa afle cum oameni obisnuiti fac fata situatiilor extraordinare
Viktor E. Frankl a fost professor de neurologie si psihiatrie la University of Vienna Medical School pana la moartea sa survenita in anul 1997. A scris 29 de carti care au fost traduse in 21 de teritorii. In timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial a fost inchis timp de trei ani in lagarul nazist de la Auschwitz.

Harold S. Kushner

Viktor Frankl

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Oricine se intreaba care este sensul vietii
Oricine studiaza si / sau practica logoterapia si psihoterapia