Editura Paralela 45 Creierul afirmativ. Cum sa-ti ajuti copilul sa fie curajos, rezilient si autonom - Tina Payne Bryson, Siegel Daniel

Editura: Paralela 45

Autor: Tina Payne Bryson, Siegel Daniel

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-973-47-3016-2

Cod Produs: 9789734730162 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aveti in mana o carte esentiala pentru alimentarea potentialului pozitiv al copiilor, intretinerea si cresterea scanteii lor interioare. In loc sa va lasati copilul intr-o stare de agresiune, respingere si rigiditate (creierul negativ), il puteti ajuta sa se deschida fata de emotiile lui, fata de ceilalti si fata de lume, dezvoltandu-i receptivitatea, empatia si rezilienta (creierul afirmativ). Este ceea ce numim „plasticitate cerebrala“.

Ce puteti invata:

Cele patru elemente fundamentale ale creierului afirmativ – echilibrul, rezilienta, introspectia si empatia – si modul in care se pot consolida.
Sa determinati cand are nevoie copilul sa fie impins bland din zona lui de confort si cand trebuie sa aterizeze pe salteaua amortizatoare a sigurantei si familiaritatii.
Strategii pentru a elimina starile emotionale si de comportament negativ (agresiune si inchidere) si a extinde capacitatea copilului de a gandi pozitiv.
  • Creierul afirmativ. Cum sa-ti ajuti copilul sa fie curajos, rezilient si autonom - Tina Payne Bryson, Siegel Daniel

Tina Payne Bryson este medic pediatru, psihoterapeut specializat in problemele adolescentilor si coautoare (alaturi de Daniel J. Siegel) a mai multor bestselleruri internationale.

Daniel J. Siegel este profesor de psihiatrie clinica la facultatea de medicina UCLA si autorul mai multor bestselleruri internationale.

Ce puteti invata: