Editura Vellant Noise. Un defect al judecatii umane - Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. Sunstein

Editura: Vellant

Autor: Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. Sunstein

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-980-141-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069801413 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
ORIUNDE EXISTA JUDECATA UMANA, EXISTA SI EFECT DE NOISE

Imaginati-va ca doi doctori din acelasi oras pun diagnostice diferite unor pacienti identici – sau ca doi judecatori din acelasi tribunal dau sentinte diferite unor oameni care au comis infractiuni asemanatoare. Acum imaginati-va ca acelasi doctor si acelasi judecator iau decizii diferite care depind de factori cum ar fi: daca este dimineata sau dupa-amiaza, ori luni mai degraba decat miercuri sau daca nu au luat inca pranzul. Acestea sunt exemple care ilustreaza efectul de noise: variabilitatea unor judecati care ar trebui sa fie identice.

In Noise, Daniel Kahneman, Olivier Sibony si Cass R. Sunstein arata cum efectul de noise produce erori in multe domenii, printre care medicina, dreptul, sanatatea publica, prognozele economice, criminalistica, protectia copilului, strategia creativa, evaluarea performantei si angajarea fortei de munca. Si, cu toate ca efectul de noise poate fi gasit oriunde oamenii emit judecati si iau decizii, indivizii si organizatiile deopotriva ignora impactul sau, cu costuri grele.

Plina de idei inedite si bizuindu-se pe acelasi tip de analiza penetranta si pe ample studii de caz care au facut din Thinking, Fast and Slow si Nudge bestseller-uri internationale, Noise explica de ce si cum oamenii sunt atat de susceptibili sa sufere de efectul de noise si diverse biasuri in luarea deciziilor. Cu totii emitem judecati eronate mai frecvent decat credem. Cu cateva remedii simple, aceasta carte inovatoare exploreaza ce putem face ca sa emitem unele mai bune.
DANIEL KAHNEMAN este autorul bestseller-ului international Thinking, Fast and Slow. In 2002 i-a fost decernat Premiul Nobel pentru Stiinte Economice si in 2013 a fost distins cu National Medal of Freedom. Kahneman este Eugene Higgins Professor de psihologie la Universitatea Princeton si profesor de Public Affairs la Princeton School of Public and International Affairs. A primit numeroase distinctii, printre care „Premiul pentru o viata de contributii remarcabile in psihologie”, decernat de Asociatia Psihologica Americana.

OLIVIER SIBONY este profesor de Strategie si politica afacerilor la HEC Paris. Anterior a lucrat 25 de ani la filialele din Paris si New York ale corporatiei McKinsey & Co., unde a fost senior partner. Cercetarile lui Sibony privind imbunatatirea calitatii deciziilor strategice au aparut in numeroase publicatii, printre care Harvard Business Review si MIT Sloan Management Review. Este autorul cartii Esti pe punctul de a face o greselaa teribila (Vellant, 2020).

CASS R. SUNSTEIN este autorul bestseller-urilor New York Times The World According to Star Wars si Nudge (coautor Richard H. Thaler) printre alte carti. Este Professor Robert Walmsley la Harvard, unde este fondator si director al Programului de Economie comportamentala si politici publice. In perioada 2009-2012 a fost Administratorul Biroului Casei Albe pentru informatii si afaceri normative, iar intre 2013 si 2014 a facut parte din Review Group on Intelligence and Communications Technologies al presedintelui Obama.

ORIUNDE EXISTA JUDECATA UMANA, EXISTA SI EFECT DE NOISE