Editura Curtea Veche Imblanzirea anxietatii. Cum sa oprim spirala injrijorarii si a fricii ca sa ne vindecam mintea - Judson Brewer

Editura: Curtea Veche

Autor: Judson Brewer

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0907-2

Cod Produs: 9786064409072 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
De la anxietate ni se trag comportamentele asociate diferitelor dependente si obiceiuri nocive (de pilda, mancatul pe fond de stres, procrastinarea, derularea fara incetare a stirilor de pe internet si verificarea retelelor de socializare), prin care incercam sa facem fata problemelor cotidiene.

Solutii? Judson Brewer ne arata cum sa ne cartografiem creierul pentru a descoperi factorii declansatori, cum sa-i dezamorsam folosind practica simpla, dar puternica a curiozitatii si cum sa ne antrenam mintea prin mindfulness si alte tehnici utile, cu eficienta dovedita. In paginile acestei carti, el concentreaza peste doua decenii de cercetare si experienta clinica si prezinta un program clar cu ajutorul caruia oricine poate desface nodurile uneori atat de complicate ale anxietatii.
  • Imblanzirea anxietatii. Cum sa oprim spirala injrijorarii si a fricii ca sa ne vindecam mintea - Judson Brewer

Judson Brewer (n. 1974) este un cunoscut medic, profesor la catedra de psihiatrie de la University of Massachusetts Medical School si cercetator afiliat la Massachusetts Institute of Technology. Studiile sale urmaresc procesele prin care se formeaza obiceiurile si dependentele. Brewer a sustinut mai multe conferinte TED, una dintre ele situandu‑se pe locul al patrulea in topul TED din 2016.

Experienta de mai bine de 20 de ani in practicarea mindfulnessului l-a ajutat sa dezvolte teorii si procedee prin care cei dornici pot sa invete cum sa se schimbe si sa renunte la obiceiurile nocive si la dependente.