Editura Pro Universitaria Informatia o marfa neglijata? Editia a II-a, revizuita si adaugita - Gabriel Nastase

Editura: Pro Universitaria

Autor: Gabriel Nastase

Editia: a 2-a, revizuita si adaugita

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-26-0671-8

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062606718 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aristotel, savant si filozof grec, discipol al lui Platon, considera informatia ca "dobandirea de cunostinte si putere de actiune si organizare". In sensul celor precizate de Aristotel, se poate aprecia dimensiunea antropomorfa, semantica si gnoseologica a informatiei, precum si importanta ei in realizarea unor ample procese de restructurare politica, economica, stiintifica, tehnica s.a.m.d. Realizarea unei veritabile comunicari se face atat prin intermediul informatiei cat si cu ajutorul diverselor posibilitati de prelucrare si interpretare a acesteia. Sa nu uitam ca este insuficient in actul deciziei sa avem doar un sistem informational si un sistem informatic, daca nu avem in acelasi timp capacitatea de a intelege si de a interpreta informatia.

Faptul ca in activitatea economica, stiintifica si tehnica nu reusim intotdeauna sa utilizam informatia la reala ei valoare, inseamna ca nu i-am inteles inca rolul si ca nu-i acordam importanta cuvenita. De aceea, genericul lucrarii "Informatia, o marfa neglijata?", pus sub forma unei intrebari, incearca sa trezeasca cititorului capacitatea de a medita profund inainte de a da un raspuns. Lucrarea, prin continutul ei, isi propune sa evidentieze dimensiunea universala a informatiei, cu precadere a informatiei economice, stiintifice si tehnice, absolut necesara pentru a cunoaste si a stapani domeniul de activitate respectiv. Sa nu uitam ca in economia concurentiala, pentru a penetra anumite piete, este necesar in primul rand sa beneficiem de informatie. Toata aceasta lupta de culegere a informatiei, a datelor, se duce cu incrancenare, in primul rand in domeniul cunoasterii.
  • Informatia o marfa neglijata? Editia a II-a, revizuita si adaugita - Gabriel Nastase