Editura Pro Universitaria Manageri si leadership - Catalina Florentina Popa

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1607-6

Cod Produs: 9786062616076 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea „Manageri si Leadership” se adreseaza studentilor, masteranzilor si doctoranzilor din domeniul managementului, cercetatorilor si practicienilor din domeniul managementului, dar si antreprenorilor, managerilor si liderilor din cadrul organizatiilor, care doresc sa se familiarizeze cu notiunea de „manager”, dar si cu notiunea de „leadership”. Lucrarea ofera o abordare structurata a conceptului de „manager”, prin intermediul primelor trei capitole fiind evidentiate importanta managerului in exercitarea functiilor managementului, contributia eficientei muncii managerului asupra obtinerii rezultatelor notabile in cadrul organizatiilor, dar si principalele modalitati de eficientizare a muncii managerilor. Urmatoarele doua capitole abordeaza intr-un mod coerent si riguros fundamentele leadershipului, dar si principalele aspecte privind notiunea de „lider”.
  • Manageri si leadership - Catalina Florentina Popa

Este doctor in domeniul Management din anul 2020 si asistent universitar in cadrul Facultatii de Management a Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Activitatea sa de cercetare a fost focalizata asupra managementului in general, dar si asupra eficientei muncii managerilor si asupra modului in care aceasta influenteaza performantele organizationale, in special. Rezultatele obtinute prin activitatea de cercetare au fost diseminate prin publicarea a 20 de articole, dintre care 5 in reviste indexate ISI Web of Science, 7 publicate in baze de date internationale (BDI) si 8 in volumele unor conferinte indexate ISI, la nivel national si international. Recunoasterea activitatii de cercetare a inclus mai multe premii si distinctii, dintre care se remarca: (1) Premiul UEFISCDI – premierea rezultatelor cercetarii (articole) si (2) Premiul de excelenta pentru activitatea de cercetare stiintifica. De asemenea, a avut calitatea de recenzor in cadrul unor conferinte internationale indexate ISI, dar si calitatea de membru in cadrul unor proiecte ce s-au axat domenii specifice, precum: prevenirea abandonului scolar, stagii de practica pentru studenti si dezvoltarea economiei bazate pe cunoastere. Activitatea sa de cercetare s-a materializat si prin participarea in cadrul a trei stagii de cercetare in strainatate, prin intermediul UEFISCDI.