Editura Pro Universitaria Managementul portofoliului de proiecte. Optimizarea deciziei de investitii in proiecte sustenabile - Alina Chivulescu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Alina Chivulescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1523-9

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062615239 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea cu titlul „Managementul portofoliului de proiecte. Optimizarea deciziei de investitii in proiecte sustenabile” cuprinde principalele rezultate ale proiectului de cercetare stiintifica derulat cu scopul adaptarii teoriei si practicii aferente proceselor decizionale din sfera investitionala la cerintele specifice dezvoltarii durabile, prin dezvoltarea unui model hibrid ce are la baza elemente interdependente specifice sustenabilitatii, managementului proiectelor si optimizarii matematice. Abordarea propusa are la baza un model de decizie de grup, multicriterial, cu variabile de tip fuzzy (eng. FMCGDM - Fuzzy Multiple Criteria Group Decision Making), ce permite includerea complexitatii si incertitudinii in evaluarea si selectia proiectelor de investitii, in vederea determinarii portofoliului de proiecte ce asigura optimizarea deciziei de investitii si obtinerea unui nivel ridicat de performanta, in conditiile economico-sociale contemporane.
Este doctor in stiinte economice, in domeniul Management si asistent universitar in cadrul Facultatii de Economie si Administrarea Afacerilor a Universitatii „Nicolae Titulescu” din Bucuresti. Principalele domenii de interes: managementul proiectelor, modelare economica, metode cantitative si matematici aplicate in economie. A publicat in calitate de autor sau coautor numeroase lucrari in reviste de specialitate si in volume ale unor conferinte nationale si internationale