Editura Corint Agent dublu in Razboiul Rece. Autobiografia lui Oleg Gordievski - Oleg Gordievski

Editura: Corint

Autor: Oleg Gordievski

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-950-787-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069507872 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
     Oleg Gordievski a fost ofiterul cel mai inalt in rang din KGB care a fugit vreodata in Marea Britanie. Prin faptul ca a furnizat institutiilor occidentale din domeniul securitatii informatii ample despre mentalitatea fostilor sai colegi, despre metodele folosite de acestia, ca si despre organizarea si functionarea puterii sovietice, a contribuit in mare masura la prabusirea comunismului si, odata cu aceasta, la sfarsitul Razboiului Rece.

Autobiografia sa apare acum, dupa aproape 25 de ani, intr-o noua versiune in limba romana, cu o prefata a cunoscutului istoric Florian Banu, specializat in domeniul serviciilor secrete. Populandu-si naratiunea cu tot soiul de personaje ciudate, periculoase, corupte, Gordievski il introduce pe cititor in extraordinara lume a ambasadei sovietice de la Londra. El vorbeste despre parlamentarii si sindicalistii britanici care i-au ajutat pe sovietici si au luat bani de la KGB, dezvaluind in cele din urma mesajele importante pe care le-a comunicat lui Margaret Thatcher, precum si altor lideri mondiali. In 1987, presedintele american Ronald Reagan l-a primit cu multa caldura la Casa Alba, spunandu-i: „Va suntem recunoscatori pentru ceea ce ati facut pentru Occident.”

Agent dublu in Razboiul Rece reprezinta o incursiune fascinanta in viata unui ofiter de informatii, autorul realizand un impresionant tablou al obsesiilor bolnave, incompetentei, intrigilor si meschinariei absolute a membrilor unei institutii, KGB, atotcuprinzatoare si, uneori, ridicole.

„Curajul extraordinar, taria psihica si stapanirea de sine a lui Oleg Gordievski au accente eroice.” (The Spectator)

„In aceasta palpitanta scriere memorialistica, Oleg Gordievski prezinta fuga sa, meticulos planuita, din Uniunea Sovietica, actiune descrisa drept «unul dintre cele mai indraznete si mai extraordinare episoade din istoria spionajului».” (Ben Macintyre, autorul cartii Agentul Zigzag)
  • Agent dublu in Razboiul Rece. Autobiografia lui Oleg Gordievski - Oleg Gordievski

Oleg Gordievski s-a nascut la Moscova, in 1938. A absolvit Institutul de Stat de Relatii Internationale, specializandu-se in limba germana. In august 1961, a fost trimis in Berlinul de Est pentru a-si face ucenicia in domeniul diplomatiei. La doua zile de la sosirea sa la post, a fost ridicat Zidul Berlinului. In 1962, a intrat in KGB, fiind trimis la Copenhaga si la Londra. Din 1974, a lucrat ca agent dublu vreme de 11 ani, pana la dramatica sa fuga in Occident, petrecuta in 1985. Este autorul mai multor carti de succes despre serviciul secret sovietic: KGB: The Inside Story (1990), Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975–85 (1991), More Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975–85 (1992). In 2007, regina Elisabeta a II‑a l‑a decorat cu Ordinul „St Michael and St George” pentru „serviciile aduse securitatii Marii Britanii”.