Editura Curtea Veche In loc de inchisoare. Michel foucault in dialog cu Jean-Paul Brodeur - Michel Foucault, Jean-Paul Brodeur, Tony Ferri, Anthony Amicelle, Sylvain Lafleur

Editura: Curtea Veche

Autor: Michel Foucault, Jean-Paul Brodeur, Tony Ferri, Anthony Amicelle, Sylvain Lafleur

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1159-4

Cod Produs: 9786064411594 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cea mai evidenta manifestare a puterii consta in sistemul ei carceral, iar cea mai eficienta procedura a acestuia rezida in supravegherea continua, al carei scop este acela de a modifica personalitatea detinutilor, de a-i face docili. Astfel, de-a lungul istoriei recente, pedeapsa corporala a fost inlocuita cu una psihica, mult mai subtila si de multe ori mai dura. Dar, asa cum observa Michel Foucault, lucrurile nu se opresc aici. Pe de o parte, inchisoarea ramane un loc in care delincventa se perpetueaza, uneori chiar cu complicitatea supraveghetorilor insisi, iar pe de alta parte, modelul tehnicilor disciplinare aplicate infractorilor a fost preluat in alte locuri in care se exercita controlul: scoli, companii, spitale. Totul e vizibil, asadar, dreptul la intimitate e incalcat.
  • In loc de inchisoare. Michel foucault in dialog cu Jean-Paul Brodeur - Michel Foucault, Jean-Paul Brodeur, Tony Ferri, Anthony Amicelle, Sylvain Lafleur

Michel Foucault (1926–1984) a fost un filozof francez poststructuralist si postmodern, cunoscut pentru critica adusa institutiilor sociale si puterii politice in general.A urmat cursurile lui Maurice Merleau-Ponty si l-a studiat pe Martin Heidegger, doi filozofi cu o influenta enorma asupra gandirii sale. Dupa absolvirea studiilor superioare, Foucault a predat psihologia, iar in 1969 a devenit profesor de istorie a sistemelor de gandire la Collège de France. In deceniul urmator, s-a implicat in politica si a fondat Groupe d’Information sur les Prisons. A militat pentru drepturile minoritatilor sexuale si ale grupurilor marginalizate. O tema centrala in creatia sa intelectuala este relatia dintre cunoastere si putere. Foucault este considerat unul dintre cei mai mari ganditori ai secolului al XX-lea.

Jean-Paul Brodeur (1944–2010), criminolog canadian, a absolvit Université de Paris si Université de Montréal, obtinand o diploma in filozofie. A fost director al Centre International de Criminologie Comparée al Université de Montréal, in cadrul caruia a predat la departamentul de criminologie.

Tony Ferri (n. 1973, Franta) este doctor in filozofie si cercetator la Groupe d’Études et de Recherches Philosophie, Architecture, Urbain, specializat in domeniul penitenciarelor si in cel al supravegherii penale electronice. Scrierile lui sunt influentate de ganditori precum Jean-Paul Sartre, Michel Foucault si Vladimir Jankélévitch.

Anthony Amicelle este profesor la departamentul de criminologie al Université de Montréal si cercetator la Centre d’Études et de Recherches Internationales. Lucrarile sale abordeaza teme precum tratamentul diferentiat al ilegalitatilor, supravegherea tranzactiilor financiare si evaziunea fiscala.

Sylvain Lafleur este cercetator in domeniul filozofiei si editor canadian, cunoscut pentru lucrarile sale despre gandirea lui Foucault, in special despre reflectiile privitoare la ilegalitate.