Editura For You Povestea vietii mele. Volumele 1 si 2 – Regina Maria a Romaniei

ISBN: 978-606-639-261-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786066392617 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu ocazia Centenarului Romaniei Mari, Editura For You iti ofera o carte de exceptie, o fresca subiectiva a epocii in care s-a realizat Marea Unire: Povestea vietii mele. Autobiografia Reginei Maria a Romaniei prilejuieste o privire asupra vietii din culisele unor vremuri framantate. Perspectiva autoarei este una privilegiata, a unei printese straine care, casatorita prea devreme prin jocul marilor familii regale, se trezeste captiva intr-un rol si intr-o tara pentru care nu fusese pregatita.

Volumul 1
Nascuta dintr-o Mare Ducesa a Rusiei, Maria Alexandrovna, si din Alfred, Duce de Edinburgh, fiu al ilustrei Regine Victoria a Marii Britanii, Maria/Marie are parte de o copilarie feerica si de o adolescenta neumbrita de griji, fara nicio legatura cu lumea realitatilor sociale, politice si economice ale timpului. Aceasta perioada din viata sa formeaza miezul primului volum al cartii de fata.

Volumul 2
In anii premergatori Marii Uniri din 1918, Principesa Maria ajunsese o femeie frumoasa si plina de viata, despre ale carei farmec si dezinvoltura se vorbea in multe tari.

Amintirile asternute in paginile volumului de fata ne redau o personalitate ce oscileaza dureros intre a-si face datoria fata de tara de adoptie, inclusiv prin a-i oferi „mostenitori”, si impulsurile specifice tineretii, de a trai frumosul in toate manifestarile sale. Aflam, astfel, despre oameni si locuri, despre jocuri politice si viata de familie de la Curtile regale din Europa, precum si despre anevoioasa adaptare a viitoarei regine la stranietatea vietii din Romania.

Personalitatile creionate in aceste pagini nu sunt redate ca „personaje”, ci ca fiinte umane, cu greseli si slabiciuni. Ele sunt zugravite intr-un stil fermecator si puternic evocator, oferindu-i astfel cititorului dimensiuni mai aproape de realitate ale unor personalitati ce au capatat in timp proportii mitice.
„Fiecare rand pe care-l citesti din scrierile Reginei Maria iti dezvaluie personalitatea ei puternica, spiritul ei mereu viu, dar mai ales sufletul. Suverana s-a apucat sa-si scrie povestea vietii in jurnalele ei incepand din 1916, cand a izbucnit Primul Razboi Mondial. In ciuda faptului ca era deosebit de activa in viata sociala si politica si implicata pe front, deschizand si aprovizionand spitale de campanie, alinand durerile ranitilor, iar pe muribunzi tinandu-i de mana pentru a le inlocui mama in trecerea spre lumea dreptilor, Regina Maria isi facea mereu timp sa si scrie. A notat cu precizie in paginile jurnalelor ei aproape tot ceea ce a impresionat-o pana inainte de moarte. Primele volume ale povestii vietii ei s-au publicat chiar in timpul vietii Reginei, in tara si in strainatate. Regina Maria a fost un observator fin al epocii sale si ne-a lasat marturii de nepretuit, referiri istorice exacte la oamenii po- litici ai vremii, la deciziile pe care le-au luat acestia sau modul in care a reusit sa-i influenteze chiar ea sa ia anumite decizii importante.”

Volumul 1

Volumul 2