Editura Pro Universitaria Un subgen discursiv. Stirile umoristice - Andreea Nicoleta Soare

Editura: Universul Juridic

Autor: Andreea Nicoleta Soare

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1850-6

Cod Produs: 9786062618506 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Umorul defineste societati, creeaza si caracterizeaza stereotipuri si starneste dezbateri aprinse si, uneori, necesare.

Cartea „Un subgen discursiv: Stirile umoristice” identifica, descrie si analizeaza, din punct de vedere pragmatic, stirile umoristice romanesti si influenta presei serioase asupra acestora. Este, astfel, propus un model descriptiv, care prezinta particularitatile subgenului discursiv al stirilor umoristice si influenta catre si dinspre presa serioasa, si un model analitic, care vizeaza identificarea strategiilor umorului (verbal si vizual) in articolele publicatiilor umoristice romanesti.

Pentru ca umorul face parte din vietile noastre si pentru ca stirile ne influenteaza viata de zi cu zi, cartea este adresata atat cercetatorilor interesati de lingvistica, in general, si pragmatica, in particular, cat si celor interesati de stiintele comunicarii si umorul romanesc.
  • Un subgen discursiv. Stirile umoristice - Andreea Nicoleta Soare

Este din anul 2023 doctor in Filologie – titlu obtinut la Facultatea de Litere, Universitatea Bucuresti – si profesor asociat la Universitatea Romano-Americana, unde preda limba romana ca limba straina studentilor din Anul Pregatitor. De asemenea, este jurnalista Mediafax si Monitorul Apararii si Securitatii din 2018, unde scrie articole care vizeaza domeniul apararii si securitatii. In 2022, a absolvit si cursul pentru jurnalistii care transmit din zone de razboi, organizat de Ministerul Apararii Nationale. A absolvit studiile universitare de master Teoria si Practica Editarii, la Facultatea de Litere din cadrul Universitatii Bucuresti. Anterior, a terminat studiile de licenta in cadrul aceleiasi facultati, la specializarea Limba si literatura romana-Limba si literatura spaniola. In calitate de cercetator, a abordat lingvistica, in general, si pragmatica, in particular, fiind interesata in special de folosirea umorului si ironiei in publicatiile online de stiri si de schimbarile (la nivel pragmatic) prin care trece presa. A publicat articole in reviste de specialitate si a participat la diverse conferinte de lingvistica si stiinte ale comunicarii.