Editura Corint Gramatica limbii germane - Aurelia Calugarita, Cornelia Danciu

ISBN: 978-606-86098-6-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786068609867 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata se adreseaza celor care invata limba germana ca limba straina, de la incepatori pana la cei cu nivel mediu: elevi de gimnaziu si liceu sau adulti care vor sa isi improspateze, sa isi consolideze si sa isi adanceasca cunostintele de gramatica a limbii germane.

Explicatiile sunt insotite de exemple concludente, cu traducerea lor in limba romana, si, uneori, si de sugestii de invatare. In tratarea unor probleme, am urmarit raportarea la structurile limbii romane.

Gramatica este structurata pe doua capitole mari: Parti de vorbire (I) si Parti de propozitie si propozitii (II). Lucrarea cuprinde, de asemenea, o anexa substantiala, care se vrea a fi un instrument de lucru pentru cel interesat sa invete limba germana, necesar pentru rezolvarea unor exercitii si sistematizarea structurilor gramaticale respective.

Lucrarea de fata poate fi folosita atat paralel cu oricare manual de gimnaziu sau de liceu, cat si independent de acesta, elevul sau adultul avand, prin cheia exercitiilor, posibilitatea de autocontrol.
  • Gramatica limbii germane - Aurelia Calugarita, Cornelia Danciu