Limba romana pentru studentii straini. Teste si exercitii

25,00 Lei

ISBN: 978-973-749-518-1

Anul publicării: 2009

Editia: III

Autor: Cristina Valentina Dafinoiu

- +
Cod Produs: 9789737495181 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Lucrarea se adresează în primul rând studenţilor străini din anul pregătitor, care vin în România să urmeze cursurile universităţilor româneşti la diferite specializări în limba română. În acelaşi timp, lucrarea este deosebit de utilă tuturor străinilor, şi în general, celor care sunt interesaţi să-şi evalueze şi /sau autoevalueze cunoştinţele de limbă română.

Considerăm că experienţa acumulată pe parcursul mai multor ani de activitate cu grupele de studenţi străini ne-a fost de mare ajutor în alcătuirea şi structurarea problemelor de gramatică şi vocabular pe care am dorit să le examinăm prin testele propuse.

Lucrarea cuprinde o gamă variată de exerciţii, menite să îmbine într-un mod eficient şi atractiv cunoştinţele de vocabular cu cele de gramatică şi sintaxă românească. Pentru a înlătura monotonia repetării aceluiaşi tip de exerciţiu am alternat  exerciţiile care presupun înlocuirea unor forme cu altele, cu exerciţii unde studentul are posibilitatea de a da mai multe soluţii; exerciţii care presupun dobândirea unui vocabular corespunzător pentru a putea fi rezolvate, cu exerciţii care cer din partea studenţilor o atenţie deosebită.

Lucrarea este una de tip aplicativ, care vine să completeze prin exerciţii Manualul de limba română pentru studenţii străini de Grigore Brâncuş, Adriana Ionescu, Manuela Saramandu, Ed. Universităţii Bucureşti, 1996. De asemenea ne-am ghidat şi după lucrări de specialitate apărute în străinătate; este vorba de acele lucrări adresate celor care vor să înveţe limbile respective ca limbi străine.

Am adaptat conţinutul acestor lucrări la specificul limbii române şi am optat pentru acele tipuri de exerciţii pe care le-am considerat utile. Acolo unde exerciţiile presupun mai multe variante de răspuns, am marcat soluţia aleasă de noi prin italic.

Lucrarea este structurată în 32 de teste cu diferite tipuri de exerciţii, fiecare test având un punctaj maxim de 100 de puncte. Exerciţiile propuse acoperă gradual toate problemele de gramatică a limbii române şi totodată urmăresc dezvoltarea vocabularului, pe măsură ce studentul acumulează noi cunoştinţe de limbă română. La finalul lucrării se află modele de rezolvare a unor tipuri de exerciţii.

Am dori să menţionăm că lucrarea este un instrument de lucru foarte util şi profesorilor care predau limba română studenţilor străini; ea se pretează lucrului la ore cu aceşti studenţi precum şi lucrului individual (acasă sau la facultate). De asemenea, lucrarea se poate utiliza şi ca instrument de evaluare periodică a studenţilor.

• Limba română pentru studenţii străini. Teste şi exerciţii

Cristina Valentina Dafinoiu