Editura Paralela 45 Gramatica normativa. 77 de intrebari. 77 de raspunsuri. Editia a VIII-a - G. Gruita

Editura: Paralela 45

Autor: G.Gruita

Editia: a 8-a

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3506-8

Cod Produs: 9789734735068 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
 Ne intalnim la ora 17 SAU Ne intalnim la orele 17?
 Bem un pahar de lapte SAU Bem un pahar cu lapte?
 Eu continui cursa SAU Eu continuu cursa?
 Acum suntem mai tari ca niciodata SAU Acum suntem mai tari ca oricand?
 Imi place sportul si muzica SAU Imi plac sportul si muzica?
 Maria este avocat SAU Maria este avocata?
 Si-a construit o casa cu trei nivele SAU Si-a construit o casa cu trei niveluri?
 Cartea va apare in curand SAU Cartea va aparea in curand?
 Trebuie luate masuri urgente SAU Trebuiesc luate masuri urgente?
 Majoritatea statea in picioare SAU Majoritatea stateau in picioare?
 Nici mama, nici tata n-a plecat? SAU Nici mama, nici tata n-au plecat?

Sunt numai cateva dintre ezitarile firesti ale multor vorbitori de astazi, mai ales in conditiile aparitiei unor noi tratate care stabilesc normele ortografice, aducand schimbari inca insuficient cunoscute. Problemele de limba abordate in acest volum isi vor pastra cu siguranta actualitatea in urma viitoarelor adaptari normative ale structurilor gramaticale.

77 de raspunsuri argumentate simplu si clar sunt puse, asadar, la dispozitia oricarui cititor interesat de corectitudinea propriei exprimari si de felul cum arata limba romana.

• Gramatica normativa. 77 de intrebari. 77 de raspunsuri. Editia a VIII-a - G. Gruita

(N. 1937, Spalnaca, Judetul Alba) este licentiat al Facultatii de Filologie a Universitatii „Babes Bolyai” din Cluj- Napoca (1967). Doctor in filologie din 1977, cu teza Acordul in limba romana. A urmat cariera universitara la aceeasi universitate clujeana. Sef al Catedrei de Limba Romana (1995-2000). Specializari in Ungaria, Italia, SUA. Profesor invitat la Portland State University, Oregon, si la University of California, Los Angeles (1973- 1975). A sustinut cursuri de limba romana contemporana la Facultatea de Litere si de gramatica normativa la Facultatea de Jurnalism ale UBB.  Autor, coautor sau coordonator al mai multor manuale de limba romana pentru studentii straini. A publicat peste o suta de studii si articole referitoare la gramatica limbii romane actuale.

 Ne intalnim la ora 17 SAU Ne intalnim la orele 17?
 Bem un pahar de lapte SAU Bem un pahar cu lapte?
 Eu continui cursa SAU Eu continuu cursa?
 Acum suntem mai tari ca niciodata SAU Acum suntem mai tari ca oricand?
 Imi place sportul si muzica SAU Imi plac sportul si muzica?
 Maria este avocat SAU Maria este avocata?
 Cartea va apare in curand SAU Cartea va aparea in curand?
 Trebuie luate masuri urgente SAU Trebuiesc luate masuri urgente?
 Majoritatea statea in picioare SAU Majoritatea stateau in picioare?
 Nici mama, nici tata n-a plecat? SAU Nici mama, nici tata n-au plecat?