Editura Universitara Exprimarea intensitatii maxime/minime in romana si spaniola. O abordare contrastiv-tipologica - Violeta-Georgiana Butiseaca

-7% nou

Editura: Editura Universitara

Autor: Violeta-Georgiana Butiseaca

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-28-1726-8

DOI: 10.5682/9786062817268

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062817268 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
"Corpusul de analiza este alcatuit din exemple culese de pe platformele electronice de comunicare, deseori constituite pe centre de interes (culinar, vestimentar, politic etc.). Cu aceasta masa de materiale, se asigura mai multe perspective de lucru, caci participantii la respectivele acte de comunicare folosesc structuri vechi si noi, standardizate, dar si create ad hoc, literare, dar si popular-uzuale, codificate gramatical, dar si incarcate metaforic s.a.m.d. In plus, culese din comunicarile in doua limbi diferite - romana si spaniola, inrudite genetic - situatiile care alcatuiesc inventarul de structuri specifice se pot supune unui proces de clasificare foarte bogat si unei interpretari pe masura.
Metodele de lucru sunt impuse si ele, evident, de materialul lingvistic selectat. Este vorba, mai intai, despre aplicarea principiilor si instrumentelor de cercetare ale semanticii logice si semanticii istorice, caci relatia continut/forma urmeaza meandrele gandirii umane, utilizand disponibilitatile limbilor in discutie. Apoi, este vorba despre analiza gramaticala, lexico-morfologica, in principiu, din perspectiva sincronica si diacronica. Si, in sfarsit, se utilizeaza cadrul analizelor cerute de metoda constrastiv-tipologica, absolut necesara si extrem de graitoare, in contextul dat."

Prof. univ. dr. emerit Petre Gheorghe Barlea
Violeta Butiseaca a absolvit Colegiul National "B. P. Hasdeu" din Buzau, profilul filologic. A urmat apoi cursurile Facultatii de Litere a Universitatii din Bucuresti, specializarea Romana-Franceza, in 2005-2009, susutinandu-si teza de licenta cu o lucrare privind opera lui Camil Petrescu. A finalizat ulterior masterul "Strudii avansate in lingvistica" al aceleiasi facultati, tema lucrarii de diserartie fiind analiza contrastiv-tipologica a mijloacelor de redare a intensitatii maxime in limbile romana si spaniola. Pasionata dintotdeauna de limba lui Cervantes, in 2009 s-a inscris la Facultatea de Limbi si Literature Straine, Universitatea din Bucuresti, specializarea Engleza-Spaniola. Intre anii 2018-2022 a urmat stagiul de doctorat, la Universitatea "Ovidius" din Constanta, sub conducerea Prof. univ. dr. Petre Gheorghe Barlea. Teza, sustinuta in 2023, a continuat si dezvoltat tema exprimarii intensitatii in limbile romana si spaniola - de data aceasta, corpusul de lucru fiind selectat din limbajul diverselor comunitati romane si spaniole din mediul electronic.
In perioada 2021-2023 a urmat programul de masterat "Cultura si limbajul organizatiilor europene" (program bilingv) din cadrul Facultatii de Limbi si Literaturi Straine a Universitatii din Bucuresti. Lucrarea de disertatie a vizat un glosar de termeni din domeniul Medicii Legale, precedat de un capitol teoretic.
A participat la numeroase manifestari stiintifice de profil si a publicat mai multe studii in revistele de specialitate si in volume colective.