Editura Universitara Cuvinte si expresii biblice in limba romana - O analiza retorico-stilistica - Raluca-Felicia Toma

10,00 Lei

ISBN: 978-606-591-471-9

DOI: 10.5682/9786065914719

Anul publicării: 2012

Editura: Editura Universitara

Autor: Raluca-Felicia Toma

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786065914719 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

"Premisa pe care ne-am propus să o verificăm prin această lucrare este aceea că, dincolo de universaliile gândirii şi universaliile lingvistice, există o contribuţie proprie a limbii române în formularea şi transmiterea mesajului textelor sacre, ca a fiecărei limbi în care acestea au fost traduse.

Obiectivele studiului vizează performanţele limbii române în transmiterea mesajului acestor texte. Este vorba despre un text plin de subtilităţi ale gândirii şi vorbirii, un text dogmatic, deci ideologic prin definiţie, în ceea ce priveşte conţinutul, dar şi puternic figurativ, încărcat de simboluri, în ceea ce priveşte forma.

Fiind vorba despre un text dogmatic, adică despre o ideologie care trebuie însuşită şi respectată în spiritul şi litera ei, apelul la imagini plastice se impune de la sine. Ele sunt cu atât mai necesare cu cât creştinismul propăvăduieşte egalitatea în faţa judecăţii divine, ceea ce înseamnă că dogma creştină trebuie redată pe înţelesul celor mulţi, a celor fără ştiinţă de carte, ca şi pe înţelesul celor cu instruire aleasă, care trebuie convinşi la nivelul lor de aşteptări de adevărul Cărţilor Sfinte. Or, o sinteză între aceste modalităţi de exprimare este tocmai limbajul figurat, cu diverse trepte de încifrare, şi simbolistica bogată. De altfel, de câte ori s-a pus problema unui limbaj creştin, ca o subspecie a limbii literare în idiomurile care au preluat culegerile de texte ebraico-aramaice într-un cod relativ unitar, argumentul forte adus în spiritul acestei specificităţi a fost dintotdeauna elementul stilistic. Aşa  s-a întâmplat cu limba greacă veche, în epoca rea­li­ză­rii Septuagintei, aşa s-a întâmplat cu latina, la puţin timp după ce Vetus Latina şi Vulgata au fost retraduse, di­ortosite şi comentate de către succesorii lui Ieronim, pâ­nă la aspectul numit „latina creştină”, aşa s-a în­tâm­plat cu limbile moderne de astăzi, inclusiv cu româna, ca­re au evoluat de la o limbă literară mixtă (cu mici di­fe­renţe între limbajul religios şi cel laic) până la va­ri­an­te bine delimitate: limba literară standard - laică, din ca­re s-au desprins stilurile funcţionale obişnuite (beletristic, administrativ, ştiinţific etc.), pe de o parte, şi limbajul religios, pe de altă parte.

Cu privire la celelalte compartimente ale limbii, par­ticularităţile acesteia din urmă sunt relativ uşor de e­vi­denţiat: conservarea unor forme arhaice în lexic şi în struc­turile morfosintactice; semantismul special şi pre­fe­rin­­ţa pentru mijloace vechi de organizare morfolexicală - la nivelul lexicului, amestecul de termeni străini (ebraisme, grecisme, latinisme populare, slavisme etc.) - mai mult sau mai puţin adaptate fonomorfologic la specificul românei, cu termeni neaoşi, populari, regionali, iar uneori chiar cu neologisme – la acelaşi nivel lexical. În ceea ce priveşte morfologia şi sintaxa, frapante sunt în primul rând construcţiile nefireşti pentru limba română – semn al tiraniei modelelor străine (greceşti, latineşti, slavone, maghiare) care au stat la baza primelor versiuni româneşti ale Bibliei, acelea fragmentare, ca şi acelea integrale, începând cu anul 1688 (vezi schimbări de regim verbal, de tipul Crede nouă, Doamne!). Pe de altă parte, din aceeaşi perspectivă retorico-didactică şi, să-i spunem, demo­cratică, adică din nevoia de sporire a accesibilităţii textului sacru în rândul maselor de oameni cu nivel scăzut de instruire, remarcăm tendinţa de simplificare a formelor flexionare-nominale şi verbale, deopotrivă."

Raluca-Felicia Toma