Editura Pro Universitaria Gestiunea financiara a firmei - Ana Carp, Mariana Ciuvica-Enusi

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ana Carp, Mariana Ciuvica-Enusi

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1577-2

Cod Produs: 9786062615772 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pentru ca o firma sa obtina performanta intr-un domeniu de activitate nu sunt suficiente investirea capitalului de catre actionari, crearea unui buget si existenta unor obiective realizabile.

Ansamblul riscurilor care se manifesta intr-o economie concurentiala genereaza o multitudine de intrebari.  Instrumentele de analiza, de masurare si de gestiune a riscurilor sunt oferite de gestiunea financiara. Modelele de gestiune a riscurilor si modelele de diagnostic financiar elaborate pana in prezent, in modalitatea propusa in aceasta carte, sunt aplicabile cu usurinta in orice tip de firma.

Consideram ca o firma, pentru a-si maximiza profitul, pentru a avea un diagnostic financiar corect al afacerii, pentru a sti in ce masura are o structura financiara sanatoasa, are nevoie de persoane specializate, care detin cunostinte financiar-contabile, dar mai ales care cunosc si aplica tehnici si instrumente specifice gestiunii financiare.

Din aceste considerente, cartea este adresata cititorilor nostri, care am dori sa fie studenti si masteranzi de la specializarile contabilitate si informatica de gestiune, finante, management financiar-bancar, precum si cadre didactice, economisti, manageri si  antreprenori romani.
  • Gestiunea financiara a firmei - Ana Carp, Mariana Ciuvica-Enusi

Ana Carp

Este licentiata in Planificare si Cibernetica Economica in cadrul Academiei de Studii Economice Bucuresti, promotia 1983. A absolvit masterul Management Financiar Bancar si Asigurari in anul 2007.
Este expert contabil din anul 2001 si expert contabil judiciar din anul 2003 cu vasta experienta in specializarile contabilitate, litigii si conflicte de munca si asigurari sociale.
In anul 2006 a dobandit calitatea de expert evaluator de intreprinderi atestat de C.E.C.C.A.R.
Este doctor in economie din anul 2012 in domeniul Cibernetica si Statistica Economica, titlu obtinut la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica de Gestiune a Academiei de Studii Economice Bucuresti cu tema: “Modele privind acumularea si distribuirea resurselor in Sistemul Asigurarilor Sociale”.
A publicat numeroase studii si articole in reviste si baze de date internationale, a participat la conferinte nationale si internationale in domeniul economie. Lucrarile de referinta ale autoarei sunt “Acumularea si distribuirea resurselor in Sistemul Asigurarilor Sociale- Studiu pe baza de modele”, 2012, "Evolutia centenara a securitatii sociale in Romania”, 2018 , “Corelarea salariilor cu rata inflatiei si aplicarea criteriului de performantã “, 2018, “Modele de analiza a securitatii sociale”, 2019, “Conflicte privind aplicarea legii salarizarii in sectorul bugetar”, 2019.
Este lector universitar doctor din anul 2016 la Universitatea Artifex din Bucuresti in Departamentul Finante si Contabilitate. Disciplinele de predare ale autoarei la studiile de licenta sunt Gestiunea financiara a firmei, Asigurari-Reasigurari si Expertiza contabila si consultanta fiscal si Tehnici de reasigurare la studiile de MFBA .
Imbina activitatea didactica si de cercetare cu activitatea de expert contabil judiciar.
Incepand cu anul 2017 face parte din echipa de lectori a Corpului Expertilor Contabili si a Contabililor Autorizati din Romania. In cadrul Filialei C.E.C.C.A.R. Bucuresti a detinut functia de Vicepresedinte in perioada 2018-2022 si detine in prezent functia de membru titular in Comisia de Disciplina a Filialei Bucuresti, concentrandu-si activitatea pentru dezvoltarea profesiei de expert contabil si de contabil autorizat.

Mariana Ciuvica-Enusi

Este cadru didactic din anul 2006, fiind licentiata in Management-Marketing. Este absolventa a Programului de Master Control Financiar – Fiscal in cadrul Universitatii Romano-Americane.
Titlul de doctor in economie l-a obtinut in anul 2012 in cadrul Academiei de Studii Economice din Bucuresti la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica de Gestiune cu tema: „Metode si tehnici de analiza si predictie a IMM-urilot din Romania”.
Este autoarea unor lucrari si carti de specialitate, a numeroase articole prezentate in cadrul unor conferinte si sesiuni de comunicari stiintifice internationale si nationale si in reviste de specialitate, din tara si din strainatate. Lucrarile de referinta sunt:
„Strategii de dezvoltare – Previziune economica”, Ed.Universitara, 2008, coautor„Metode si tehnici de analiza si predictie a IMM-urilor”, Ed.Prouniversitaria, 2012; „Gestiunea financiara a firmei”, Ed.Mustang, 2022.
Activitatea sa didactica in cadrul Universitatii Ecologice din Bucuresti, pe care o desfasoara in prezent in domeniul economiei si al managementului, consta in predarea disciplinelor Gestiunea financiara a firmei si Contabilitatea de gestiune.