Editura Pro Universitaria Contabilitate financiara - Gheorghe Lepadatu, Luminita Jalba

Editura: Pro Universitaria

Autor: Gheorghe Lepadatu, Luminita Jalba

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1794-3

Cod Produs: 9786062617943 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
,,Contabilitate financiara” este o lucrare care se adreseaza tuturor celor care doresc sa aprofundeze mecanismele contabilitatii, dar si celor care au un hobby pentru contabilitate. Aceasta lucrare de contabilitate financiara reprezinta un ghid pentru studentii si masteranzii de la disciplinele de contabilitate studiate la facultatile cu profil economic, dar si pentru practicienii contabili.

Lucrarea este structurata in zece capitole si abordeaza o problematica complexa, respectand succesiunea claselor de conturi din Planul de conturi general si permite intelegerea si gasirea solutiilor corecte pentru fiecare problema ce prezinta interes din punct de vedere practic. In acest context, in cele zece capitole ne-am ocupat de modalitatea de inregistrare in contabilitate a principalelor operatii economice de la nivelul entitatilor.

Am prezentat si conturile care se refera la capitaluri, imobilizari, stocuri si productie in curs de executie, terti, disponibilitati, cheltuieli si venituri, iar la finalul lucrarii am prezentat o monografie contabila pentru o entitate comerciala si am pus accentul pe langa documentele justificative, declaratiile impuse de legislatia in vigoare si pe documentele centralizatoare si de sinteza (balantele de verificare, registrele de contabilitate si situatiile financiare anuale).

Autoarea
  • Contabilitate financiara - Gheorghe Lepadatu, Luminita Jalba

Luminita Jalba

Studiile absolvite dupa examenul de bacalaureat sunt: Academia de Studii Economice –Bucuresti, 1988-1993, Facultatea de Finante, Banci, Contabilitate, Universitatea Independenta Titu Maiorescu, 1993-1997, doctorat in domeniul contabilitatii,din anul 2006 in cadrul A.S.E. – Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune, expert contabil in cadrul CECCAR din anul 2008. In ceea ce priveste experienta profesionala a avut functia de economist in perioada 1994-1998, la SC Delfincom SA, consilier juridic, in perioada 1998-1999, in cadrul Credit Bank, iar apoi a inceput cariera universitara la Universitatea Ecologica Bucuresti, in perioada 1999-2002, la Universitatea Crestina ,,Dimitrie Cantemir”, in perioada 2002- februarie 2023, in cadrul Facultatii de Management Turistic si Comercial, in cadrul acesteia avand functiile de: asistent univ.drd., lector univ.dr., conf. univ. dr. In perioada 2000-2005, fiind asistent univ. dr. a colaborat cu Institutul Bancar Roman, iar din februarie – prezent, isi desfasor activitatea in cadrul Universitatii Artifex Bucuresti, Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune. Cu o experienta a unei specializari in domeniul Contabilitatii obtinuta prin absolvirea unui program de licenta in domeniul contabilitatii si a dreptului, din dorinta de perfectionare, dar si pentru a aduce un plus de valoare cercetarilor stiintifice, a considerat necesara aprofundarea cunostintelor printr-un program de studii doctorale, in domeniul Contabilitatii, din cadrul A.S.E. lucrarea cu titlul Normalizare, reglementare si jurisprudenta in contabilitatea din Romania a fost sustinuta in anul 2006. Cariera universitara a inceput in anul 1999-2002, avand functia de asistent univ. drd. in cadrul Universitatii Ecologice din Bucuresti, apoi din 2002 – in prezent, asistent univ. drd., lector univ. dr., pana in anul 2014, din 2014- februarie 2023 - conf. univ. dr. in cadrul Facultatii de Management Turistic si Comercial, din cadrul Universitatii Crestine ,,Dimitrie Cantemir” – Bucuresti, iar din februarie 2023 – prezent, in urma concursului sustinut isi desfasoara activitatea in cadrul Universitatii Arifex – Bucuresti, Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune; pentru buna colaborare cu studentii si dorinta unei cautari in domeniul financiar-contabil, care au constituit stimulii pentru activitatea de elaborare a unor cursuri si materiale auxiliare (culegere de teste, articole publicate in revistele de specialitate, carti de specialitate, caiete de aplicatii, probleme si texte economice), de coordonare a cercurilor stiintifice de contabilitate precum si de indrumare a lucrarilor de licenta si disertatie. Printre cartile scrise si publicate in decursul anilor, carti in care a aprofundat contabilitatea mentionez: Bazele Contabilitatii si Caietul de aplicatii aferent, Contabilitatea in comert, Audit si control financiar, Accounting basics, Contabilitate bancara. Aplicarea si consolidarea prin experienta a aptitudinilor si cunostintelor dobandite s-au concretizat si in activitatea de expert contabil, incepand cu anul 2008.