Editura Pro Universitaria Calcule, inregistrari si interpretari contabile in fiscalitatea intreprinderii - Costel Istrate

Editura: Pro Universitaria

Autor: Costel Istrate

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1615-1

Cod Produs: 9786062616151 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Obiectivele principale ale contabilitatii si ale raportarii financiare sunt de a asigura o buna informare a diversilor utilizatori cu privire la situatia organizatiei, asa cum rezulta aceasta din cifrele furnizate de conturi. La randul ei, fiscalitatea are ca obiectiv principal asigurarea colectarii de impozite si taxe care sa contribuie la acoperirea cheltuielilor publice. Chiar daca exista o diferenta majora de obiective intre contabilitate si fiscalitate, la nivelul unei firme – in functie de dimensiunile si de alte caracteristici ale acesteia – este foarte posibil ca indeplinirea sarcinilor de natura fiscala sa cada in sarcina contabilitatii. In aceste conditii, contabilii sunt cei mai in masura sa cunoasca in detaliu regulile fiscale, sa tina evidente in scop fiscal, sa efectueze calcule de impozite si de taxe, sa intocmeasca si sa depuna declaratii fiscale, sa raspunda intrebarilor inspectorilor fiscali. Cartea isi propune sa descrie si sa explice tehnici folosite de contabilitate pentru a se adapta si a face fata unei serii de operatiuni fiscale in care este implicata intreprinderea.
  • Calcule, inregistrari si interpretari contabile in fiscalitatea intreprinderii - Costel Istrate

Este profesor universitar la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, cu atestat de abilitare in domeniul de doctorat Contabilitate. Este si lector autorizat CECCAR si CAFR, la Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania (CECCAR, din 1995) si Camera Auditorilor Financiari din Romania (CAFR, din 2003). Din 2016 este si presedinte al Consiliului filialei Iasi a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania (CECCAR). Activitate de cercetare Autor si coautor a 12 carti, a peste 80 de articole publicate in jurnale relevante; mai mult de 100 de participari la conferinte, indice Hirsch de 16 in Google Scholar.