Editura Universul Juridic Sinteze de vocabular si teste-grila pentru examenele de admitere la Facultatea de Drept si la Academia de Politie. Limba romana. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Maria Copilau, Roxana Tudorescu,

Editura: Universul Juridic

Autor: Maria Copilau, Roxana Tudorescu, Diana-Maria Gogoasa

Editia: a 2-a, revazuta si adaugita

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-39-1251-1

Cod Produs: 9786063912511 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare a luat nastere ca urmare a unei frumoase colaborari intre studentii Facultatii de Drept si Editura Universul Juridic. Inedita prin cuprinsul sau, sinteze de vocabular si teste-grila atent selectate, asociate cu tematica de admitere la Facultatea de Drept sau la Academia de Politie, aceasta reprezinta o provocare, stimuland si gestionand atat cunostintele, cat si emotiile specifice acestor examene de admitere.

Proiectul reprezinta eforturile sincere ale fostilor elevi, asemenea dumneavoastra, in vederea pregatirii pentru examenele de admitere. Acesta este structurat in 12 capitole (despartirea in silabe, forme de genitiv-dativ, forme de plural, accentul, cuvinte compuse, abrevieri, forme libere, omofone, cuvinte invariabile, pleonasme, verbe, neologisme), fiecare dintre acestea fiind impartit, la randul lui, in doua parti, in prima parte avand sinteze de vocabular, iar in a doua parte teste-grila.

De asemenea, sperand sa va incurajeze in demersul dumneavoastra si sa va motiveze, autoarele v-au impartasit, in cateva randuri, experientele si tehnicile proprii privind pregatirea pentru examenul de admitere, motivele pentru care au ales acest drum, precum si primele impresii ale vietii de student, viitor jurist.

Va dorim succes si inspiratie, sperand sa aveti si dumneavoastra succesul autoarelor lucrarii!

Prima editie a fost revazuta de Eva Zaharia si de Scoala de Gramatica si elaborata avand in vedere normele cuprinse in DOOM3.
  • Sinteze de vocabular si teste-grila pentru examenele de admitere la Facultatea de Drept si la Academia de Politie. Limba romana. Editia a II-a, revazuta si adaugita - Maria Copilau, Roxana Tudorescu,

Maria Copilau – prima studenta admisa la Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, in sesiunea iulie 2019.

Roxana-Gabriela Tudorescu – prima studenta admisa la Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, in sesiunea iulie 2020.

Diana-Maria Gogoasa – prima studenta admisa la Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti, in sesiunea iulie 2021.