Editura Corint Teste de istorie pentru admiterea la Academia de Politie - Mihai Manea, Leonard Ilie

Editura: Corint

Autor: Mihai Manea, Leonard Ilie

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-793-757-2

Cod Produs: 9786067937572 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Examenul de admitere la Facultatea de Politie si Facultatea de  Arhivistica din cadrul Academiei de Politie „Alexandru Ioan Cuza” reprezinta un moment important pentru candidatii care aspira sa devina studenti ai acestei prestigioase institutii de invatamant superior. Lucrarea de fata se adreseaza acestora, fiind un util si eficient instrument de verificare a cunostintelor.

Autorii propun candidatilor un numar de 45 de teste de evaluare si 5 teste finale, alcatuite conform manualelor recomandate si aprobate de Ministerul Educatiei si Cercetarii si programei examenului de admitere la Academia de Politie. Testele contin cate 30 de itemi: 10 itemi de tip grila, 10 itemi de tip ordonare cronologica si 10 itemi de tip logica istorica. La sfarsitul cartii sunt prezentate raspunsurile, cu baremele de corectare si notare pentru fiecare test.

Includerea, in cadrul acestei lucrari, a subiectelor date la examenul de admitere in anii trecuti ofera candidatilor posibilitatea de a se familiariza cu aceste tipuri de teste si cu exigentele cerute pentru promovarea examenului.
  • Teste de istorie pentru admiterea la Academia de Politie - Mihai Manea, Leonard Ilie

Mihai Manea – profesor de istorie, doctor in istoria relatiilor internationale si studii europene, inspector scolar specialitatea istorie la Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, autor de lucrari stiintifice, metodice si articole in periodice, membru al Comisiei Nationale de Istorie, presedintele Asociatiei Profesorilor de Istorie din Romania (APIR – Clio).

Leonard Ilie – profesor de istorie, gradul didactic I, Scoala Gimnaziala „Nicolae Titulescu” din Calarasi, judetul Calarasi, autor de lucrari stiintifice si metodice, participant la proiecte si cursuri de formare in domeniul didacticii predarii istoriei si evaluarii, organizate sub egida Ministerului Educatiei si Cercetarii, KulturKontakt (Austria), Centrul Educatia 2000+, membru al grupului de lucru din cadrul C.N.E.E. (2006–2007) pentru testarea nationala la disciplina Istorie.