Editura Niculescu Limba romana. Teste-grila pentru admiterea la Academia de Politie si la scolile postliceale de politie si jandarmi - Ion Popa, Eugenia Laura Tudor

Editura: Niculescu

Autor: Ion Popa, Eugenia Laura Tudor

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-38-0260-7

Cod Produs: 9786063802607 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Rezolvarile testelor-grila de limba romana pot fi descarcate de la sectiunea Pagini interior.

Lucrarea se adreseaza absolventilor de liceu care doresc sa sustina examen de admitere la Academia de Politie, la scolile postliceale de agenti de politie si de subofiteri jandarmi, la unele facultati de drept, de relatii publice si comunicare sau la unele facultati ale Academiei Fortelor Terestre.

Continutul acestei lucrari este structurat in trei parti: prima parte cuprinde teste realizate in functie de nivelurile limbii (fonetica, vocabular, morfologie, sintaxa propozitie si a frazei), partea a doua contine teste date la Academia de Politie si teste date la scolile de agenti si de subofiteri in perioada 1999-2003, respectiv 2000-2005, neincluse, in general, in alte auxiliare didactice, iar partea a treia este formata din teste realizate de autori. Majoritatea testelor sunt insotite de solutii si de explicatiile necesare pentru intelegerea acestora.

Noutatea acestei lucrari, fata de altele similare, este data de prezenta unor teste neintalnite in auxiliarele deja existente pe piata si de rezolvarile acestora. Testele concepute de autori sunt structurate modular, in jurul unui enunt figurand mai multe intrebari care vizeaza diverse aspecte ale limbii.
  • Limba romana. Teste-grila pentru admiterea la Academia de Politie si la scolile postliceale de politie si jandarmi - Ion Popa, Eugenia Laura Tudor