Editura Pro Universitaria Culegere de economie pentru admiterea la Facultatea de Drept. Editia a II-a - Floriana Pana, Mariana Iatagan, Florentina Daniela Titilina

Editura: Pro Universitaria

Autor: Floriana Pana, Mariana Iatagan, Florentina Daniela Titilina

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1762-2

Cod Produs: 9786062617622 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata vine in intampinarea nevoii candidatilor care se pregatesc pentru examenul de admitere la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti si nu numai. Autorii propun, rezolva si explica peste 1000 de itemi, care nu vizeaza continutul unui manual anume si care acopera integral programa de admitere la disciplina Economie. Ca si structura, lucrarea contine 20 de teme, fiecare continand, de regula, cate 15 teste grila, 15 probleme si 15 itemi de tip Adevarat/Fals dar si 3 teste finale, recapitulative, fiecare cu cate 40 de intrebari, pe modelul celor de la examen. Lucrarea este un instrument deosebit de util pentru cei care vor sa se pregateasca individual la Economie si vor sa inteleaga rationamentele din spatele raspunsurilor corecte

• Culegere de economie pentru admiterea la Facultatea de Drept. Editia a II-a - Floriana Pana, Mariana Iatagan, Florentina Daniela Titilina

Floriana Pana

Absolventa a Facultatii de Economie politica si Planificare a A.S.E Bucuresti; profesor titular de Economie, cu o bogata experienta didactca, de peste 30 de ani in licee economice din capitala, in prezent la Colegiul economic Virgil Madgearu; detinatoare a gradului didactic I/Economie; participanta la emisiuni radio privind rolul studierii Ecomiei de catre elevi si sustinerea unor lectii de Economie la TV; membra in comisii nationale de organizare a olimpiadelor scolare , de elaborare a manualelor si de reforma curriculara privind perfectionarea programei de economie; coordonatoare a practicii pedagogice a studentilor, unii dintre ei urmand cariera didactica la nivel universitar; autoare de manuale scolare si de numeroase culegeri necesare elevilor, studentilor si tinerilor profesori; continuatoare a mai multor generatii in propria familie privind activitatea didactica.

Mariana Iatagan

Absolventa a Facultatii de Economie Generala a Academiei de Studii Economice Bucuresti in anul 1997. In perioada 1997-2007 cadru didactic grad II, titular la disciplina Economie in Scoala Superiora Comerciala Nicolae Kretzulescu iar din 2007 – prezent conferentiar universitar doctor la Facultatea de Stiinte Economice Bucuresti a Universitatii Spiru Haret. Autoare a numeroase manuale si auxiliare scolare pentru elevi si studenti.

Florentina Daniela Titilina

- Absolventa a Facultatii de Economie Agroalimentara si a Mediului din cadrul Academiei de Studii Economice Bucuresti, in anul 2009. In prezent, profesor de Economie si Educatie antreprenoriala la Liceul Teoretic „Decebal” din Bucuresti. Autoare a unor articole publicate in reviste internationale si Doctor in Economie, din anul 2015.