Editura Corint Bacalaureat 2023. Limba si literatura romana - Monica Cristina Anisie, Constantin Ciprian Nistor, Georgiana Andreea Nistor

Editura: Corint

Autor: Monica Cristina Anisie, Constantin Ciprian Nistor, Georgiana Andreea Nistor

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-793-401-4

Cod Produs: 9786067934014 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea este destinata in special elevilor din ciclul superior al liceului, clasele a XI-a si a XII-a, care vor sustine simularea sau proba scrisa a examenului de bacalaureat la disciplina Limba si literatura romana si in egala masura oricarui tanar in viziunea caruia examenul maturitatii se pregateste sistematic, pe parcursul celor patru ani de studiu.

Pentru a veni in sprijinul elevilor, autorii au gandit o structura clara, echilibrata, imbinand suportul teoretic cu o parte aplicativa consistenta, completata printr-o bibliografie selectiva care permite aprofundarea continuturilor curriculare prevazute de programa scolara.

Culegerea va ofera:

- un instrument util pentru elevi si profesori;

- un breviar teoretic de notiuni esentiale si concepte-cheie;

- 60 de variante propuse spre rezolvare;

- sugestii de elaborare a raspunsurilor.
  • Bacalaureat 2023. Limba si literatura romana - Monica Cristina Anisie, Constantin Ciprian Nistor, Georgiana Andreea Nistor

Monica Cristina ANISIE – profesor, gradul didactic I, Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu”, Bucuresti. A activat ca metodist si inspector scolar general adjunct al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti si a ocupat functia de director general al Directiei Invatamant Preuniversitar si pe cea de secretar de stat in cadrul Ministerului Educatiei Nationale.

Constantin Ciprian NISTOR – profesor, gradul didactic I, Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu”, Bucuresti, metodist si membru in comisii nationale de specialitate. Este preocupat, indeosebi, de studiul metafictiunii, concept dezvoltat ca subiect al tezei de doctorat cu titlul „O istorie a metaromanului romanesc”.

Georgiana Andreea NISTOR – profesor, gradul didactic I, Colegiul National „Sfantul Sava”, Bucuresti, metodist, cercetator in cadrul Institutului de Lingvistica „Iorgu Iordan–Alexandru Rosetti” al Academiei Romane si doctor in filologie cu teza „Morfosintaxa si semantica numelor de rudenie”.

Culegerea va ofera:

- un instrument util pentru elevi si profesori;

- un breviar teoretic de notiuni esentiale si concepte-cheie;

- 60 de variante propuse spre rezolvare;

- sugestii de elaborare a raspunsurilor.