Editura Didactica Publishing House Milo si domnul Trebuie - Monica Mereuta

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-514-8

Cod Produs: 9786060485148 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O povestire plina de candoarea personajului principal, chiar daca aparent lucrurile nu stau astfel de la inceput. O povestire despre devenirea lui Milo, prins si blocat in capcana lui „Trebuie”, reusind sa se desprinda usor de perfectionismul care nu ii face bine si de temerile sale. Uneori, cei din jur ne determina sa deprindem comportamente care nu ne fac bine, dar, usor-usor, putem invata noi comportamente care sa ne aduca relaxarea si starea de bine.

Povestea ariciului Milo ne ajuta sa discutam intr-un mod jucaus cu copiii despre adaptare, disconfort, teama de necunoscut si, nu in ultimul rand, despre iubire. Milo isi intelege emotiile si reuseste sa se simta mai bine cu ceea ce simte, cu invatatoarea si cu ceilalti arici.

Firesc si natural, povestea aduce in discutie zbuciumul interior al fiecaruia in fata presiunii de acasa, despre frica de a ne lasa vocea sa ne ghideze in a explora si a pipai lumea, despre cum arata nevoia de a nu gresi si, mai ales, ca avem nevoie sa nu ramanem singuri in fata lui „Trebuie”.

Aceasta poveste minunata ne ajuta sa nu uitam ca noi, adultii, ii calauzim pe copii in acord cu ritmul lor natural, stimulandu-i pe alocuri, fara a pune presiune pe umerii lor. Cartea vorbeste despre rabdare si conectare cu nevoile noastre si ale celorlalti, la care sa revenim atunci cand uitam ca important este procesul de crestere si dezvoltare, nu doar rezultatul final.