Editura Didactica Publishing House Explorez culorile cu Montessori in romana si in engleza. 163 de jetoane pentru dezvoltarea vocabularului si a creativitatii - Charlotte Poussin

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Charlotte Poussin

Pagini: 32+163 jetoane

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-683-986-0

Stoc limitat
Cod Produs: 9786066839860 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
“Explorez culorile cu Montessori” in limba romana si in limba engleza contine activitati bilingve pentru a dezvolta vocabularul si creativitatea copilului, de la primele cuvinte pana la varsta de 10 ani.

Aceasta cutie estetica si distractiva include:

o brosura cu Maria Montessori, rafinament senzorial, lectia in trei pasi si multe activitati distractive si provocatoare.
134 de jetoane si 29 de bilete de lectura.
Casetele Montessori – “Explorez culorile cu Montessori” ajuta copilul sa:

cunoasca culorile, sa le combine si  sa invete numele lor in 2 limbi.
creeze culori in degrade si sa obtina un soare cromatic.
combine una sau mai multe culori cu ilustratii poetice.
afle conceptele cheie ale culorilor (nuante, culori primare, secundare, complementare, tonuri calde si reci, luminoase si intunecate etc.).
se deschida catre o limba straina.
inteleaga cum sunt organizate culorile pe roata de culori.
Se distreze amestecand doua culori (sau mai multe!)
Toate activitatile sunt insotite de autocorectii, astfel incat copilul sa se poata juca independent.
Charlotte Poussin este autoarea casetelor „Cifre in relief”, „Litere in relief”, „Invat sa povestesc”. Educatoare Montessori si director de scoala, ea este si autoarea cartii „Montessori de la nastere la 3 ani – Invata-ma sa fiu eu insumi”. Si-a crescut cei cinci copii inspirandu-se din metodele montessoriene, pe care doreste sa le promoveze in toate familiile.

Marie Ollier a ilustrat acest material cu o bucurie imensa: prima sa experienta scolara a fost cea montessoriana, Maria Montessori fiind una dintre eroinele sale preferate.

Maria Montessori este una dintre primele femei-medic din Europa. Si-a dedicat intreaga viata copiilor si a creat o pedagogie noua care, de sute de ani s-a raspandit in toata lumea si este pe cale sa se dezvolte si in Romania.

Aceasta cutie estetica si distractiva include:

134 de jetoane si 29 de bilete de lectura.
Casetele Montessori – “Explorez culorile cu Montessori” ajuta copilul sa:

cunoasca culorile, sa le combine si  sa invete numele lor in 2 limbi.
creeze culori in degrade si sa obtina un soare cromatic.
combine una sau mai multe culori cu ilustratii poetice.
se deschida catre o limba straina.
inteleaga cum sunt organizate culorile pe roata de culori.
Se distreze amestecand doua culori (sau mai multe!)