Editura Pro Universitaria Nume de persoane la romani in secolele XIV-XV (Tara Romaneasca) - Ruxandra Lambru

Editura: Pro Universitaria

Autor: Ruxandra Lambru

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1502-4

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062615024 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata reprezinta o analiza multidisciplinara a antroponimiei romanesti din perioada medievala pe baza inventarierii si descrierii numelor de persoana care apar in documentele slavo-romane din Tara Romaneasca emise intre anii 1374 si 1500. Cercetarea aduce informatii inedite referitoare la numele proprii din vechile acte de cancelarie, dar si la purtatorii acelor nume, prezentand un tablou amplu al realitatilor lingvistice, geografice, social-economice si politice ale societatii muntenesti de la acea epoca.
  • Nume de persoane la romani in secolele XIV-XV (Tara Romaneasca) - Ruxandra Lambru

Este lector doctor la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, Universitatea din Bucuresti, unde preda paleografie slavona, introducere in filologia slava si gramatica comparata. A fost lector de limba si literatura romana la universitatile din Skopje, Sofia si Veliko Tarnovo. Domeniile sale de interes sunt lingvistica, antroponimia, paleografia slavo-romana, predarea limbii romane ca limba straina. Este coautor al volumului XXVIII (2018) din seria B – Tara Romaneasc�� a colectiei Documenta Romaniae Historica. A colaborat la mai multe proiecte ale Institutului de Arte ,,G. Oprescu”, ale Universitatii Nationale de Arte si ale Muzeului National de Arta al Romaniei, avand contributii la volumele Repertoriul picturii murale brancovenesti. I Judetul Valcea, Editura UNArte, Bucuresti, 2008 si Broderies de tradition byzantine en Roumanie du XVe au XVIIe siècle. Autour de l’Étendard d’Étienne le Grand, In Fine éditions d’art, Louvre éditions, Paris, 2019.