Editura ALL Consilier de imagine corporala. Opt pasi simpli pentru a-ti indragi infatisarea - Thomas F Cash

Editura: All

Autor: Thomas F Cash

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-587-363-6

Cod Produs: 9786065873636 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Opt pasi simpli pentru a-ti indragi infatisarea

„Consilier de imagine corporala” te va ajuta sa iti imbunatatesti relatia cu propriul corp si sa ai mai multa siguranta de sine.

Iti place ce vezi in oglinda? Daca raspunsul tau nu este un „DA” hotarat, este posibil sa ai nevoie de o schimbare a felului in care te privesti. O imagine corporala negativa scade respectul de sine. Cand nu iti place propriul corp, este dificil sa iti placa persoana care locuieste in el – tu! Iar solutia nu consta in operatii estetice si in inlocuirea garderobei.

Parcurgand programul propus de Thomas F. Cash, vei invata sa te privesti intr-o alta lumina si sa iti constientizezi adevarata frumusete. In primul rand, „Consilier de imagine corporala” te ajuta sa descoperi punctele forte si pe cele vulnerabile ale propriei imagini corporale, apoi te ghideaza catre noi experiente de ingrijire si acceptare a corpului. Acestea sunt menite sa mute accentul de pe imperfectiunile percepute. Modificandu-ti convingerile, gandurile si sentimentele fata de imaginea fizica, nu numai ca te vei privi cu drag in oglinda, dar vei avea mai multa siguranta de sine in toate aspectele vietii.

„Imi doresc din toata inima ca aceasta carte sa ii ajute pe cititori sa construiasca o atitudine de acceptare a propriului corp, cu mai multe satisfactii, si sa vina in sprijinul terapeutilor care se vor ghida dupa continutul acesteia.” – Thomas F. Cash
  • Consilier de imagine corporala. Opt pasi simpli pentru a-ti indragi infatisarea - Thomas F Cash

Thomas F. Cash si-a dedicat 30 de cariera psihologiei imaginii fizice. Cele mai importante aspecte ale muncii sale se leaga de imaginea corporala si de cum pot fi prevenite si rezolvate problemele referitoare la aceasta. Nucleul preocuparilor sale profesionale este stiinta psihologiei, despre care considera ca ofera cele mai bune metode de a schimba vieti si de a ameliora suferinta umana.

Thomas F. Cash este autorul lucrarii The Body Image Workbook (1997), publicata de Editura ALL in varianta sa revizuita din 2008, sub titlul Consilier de imagine corporala. Aceasta editie integreaza noile si popularele discipline ale tehnicii mindfulness (stare de atentie constienta), ale acceptarii si scrierii expresive cu proceduri cognitive si comportamentale recunoscute, eficiente pentru schimbarea imaginii corporale. In anul 2004, a infiintat o revista stiintifica, Body Image: An International Journal of Research, in care sunt publicate informatii pretioase pe tema imaginii corporale si a infatisarii umane. In 2012, a vazut lumina tiparului The Encyclopedia of Body Image and Human Appearance, cea mai cuprinzatoare lucrare din domeniu, coordonata de Thomas F. Cash si realizata prin contributia expertilor din intreaga lume. De-a lungul anilor, a oferit consultanta multor companii si organizatii dornice sa inteleaga impactul pe care il au serviciile si produsele lor asupra imaginii corporale. A participat la programe de televiziune ale unor renumite canale precum ABC News sau Discovery, iar articolele lui au aparut in reviste precum New York Times, USA Today sau Time Magazine, transmitand publicului larg rezultatele descoperirilor sale in domeniul imaginii corporale.

Opt pasi simpli pentru a-ti indragi infatisarea