Editura Pro Universitaria Evadarea din limitat. Despre cum si ce trebuie sa facem pentru devenirea tarii noastre - Dorel Dumitru Chiritescu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Dorel Dumitru Chiritescu

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-26-1782-0

Cod Produs: 9786062617820 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
,,Lucrarea de fata este una despre tara noastra si despre modul in care a evoluat in ultimii ani. Chiar daca tonul din unele dintre eseuri poate fi considerat pe alocuri amar, eu cred ca tara noastra poate fi mult mai mult decat este acum. Sunt semne si exista texte care vorbesc despre ele. In cei peste 30 de ani de la Revolutie am demonstrat ca putem, chiar daca ni s-au pus praguri si piedici intr-un numar infinit. Pur si simplu, tara noastra a mers mai departe cu seninatate si cu asumarea clara a tintei modernizarii. In acest context, titlul este Evadarea din limitat. Pentru ca despre asta este vorba. Suntem pe cale sa evadam din limitat, adica sa trecem pragul ultimului clasat in Europa, dar si sa depasim un culoar ingust in care am trait toata istoria noastra. Romania descopera incet dar sigur valentele deschiderii si asumarii unui destin occidental. Si asta se vede mai ales din punct de vedere economic, dar nu numai. Romanii sunt azi mai senini si mai asumati. Economia noastra a depasit deja cifra de 300 miliarde de euro PIB. Avem deja si 1000 km de autostrada. Sunt semne ca drumul ales este cel corect. Se vede deja celebra luminita de la capatul tunelului despre care vorbeam atat in anii '90 ai secolului trecut.”

Autorul
Este prof. univ. dr. la Universitatea ,,Constantin Brancusi” din Tg-Jiu. Este si formator antreprenorial in cadrul proiectului „STAR: Sprijin Activ pentru Tinerii Antreprenori din Regiunea SV Oltenia. A publicat in revistele: Dilema Veche”, Revista Tribuna Economica, Revista de Comert, Revista de Finante Publice si Contabilitate, Revista Romana de Statistica. Ultimul volum publicat a fost: „Inflatia si alte dezechilibre din economia si societatea romaneasca”, Editura Institutul European, Iasi, 2019 Alte lucrari reprezentative: Fetele monedei, Pe Patul lui Procust, Inflatia din economia romaneasca in tranzitie (teza de doctorat). A obtinut meritul pentru invatamant in grad de cavaler, nominalizare la Premiul ,,Eugeniu Carada” pentru economie al MLNR Academiei Romane.