Editura Niculescu Cei mai rai oameni din istorie. Bonnie si Clyde - James Buckley JR.

Editura: Niculescu

Autor: James Buckley JR.

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-38-0268-3

Cod Produs: 9786063802683 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cu ajutorul acestei carti din seria de non-fictiune dedicata celor mai rai oameni din istorie, puteti arunca o privire in culisele vietii unor personaje considerate printre cele mai cumplite care au trait vreodata.

Bonnie si Clyde sunt probabil infractorii cei mai cunoscuti si cu cea mai romantata existenta din istoria Americii. Cand politia a descoperit fotografii in care acestia pozau cu arme doar pentru a se distra, au devenit favoritii presei. Dar faima lor nu a durat mult, acestia murind intr-un schimb violent de focuri cu politia.

Cat timp au fost implicati in actiuni criminale, in anii 1930, cei doi tineri texani si restul bandei lor au dus o viata dura, violenta, cu momente aflate la limita, jafuri prost organizate, raniri si crime. Si nu erau singurii gangsteri care operau pe atunci. Infractori ca Al Capone, Charles „Frumuselul” Floyd si „Mama” Baker au atras atentia, la randul lor, ziaristilor, dar in cele din urma Bonnie si Clyde au fost cei care au stimulat cu adevarat imaginatia publicului. Si asta in mare parte datorita lui Bonnie, raufacatoarea blonda si frumusica, unica in acea perioada.

Povestea lui Bonnie si Clyde continua sa fascineze si astazi scriitori, muzicieni, artisti vizuali si producatori de film din intreaga lume. Dar este aceasta fascinatie una justificata? Sau confundam imaginile cinematografice cu realitatea si ignoram adevarul urat al povestii lor?

Cu ajutorul acestei carti din seria de non-fictiune dedicata celor mai rai oameni din istorie, puteti arunca o privire in culisele vietii unui personaj considerat printre cele mai cumplite care au trait vreodata.