Editura For You Creativitate cuantica – Dr. Amit Goswami

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-639-062-0

Cod Produs: 9786066390620 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

La ce foloseste creativitatea cuantica?
Ce poate face creativitatea cuantica, pentru mine si pentru tine, diferit de ceea ce poate oferi creativitatea mecanica, de tip „aduna si asambleaza“ ?

Creativitatea cuantica ne permite sa rezolvam probleme neobisnuite ce necesita solutii holistice, precum degradarea mediului.
Creativitatea cuantica ne permite sa exploram semnificatia propriei vieti si semnificatia lumii din jur. Ea ne trezeste catre evolutia creativa a constiintei pe planeta noastra.
Creativitatea cuantica ne permite nu doar sa exploram arhetipurile, ci si sa le intrupam.
Creativitatea cuantica ne permite sa exploram la prima mana cele trei principii cuantice majore: discontinuitatea, nonlocalizarea si „ierarhia incurcata“. Explorarea discontinuitatii ne invata inteligenta in general, explorarea nonlocalizarii ne invata inteligenta ecologica, iar explorarea ierarhiei incurcate ne invata inteligenta emotionala.
Creativitatea cuantica ne obliga sa invatam cum sa functionam in prezenta adevaratei libertati, ce ne invata responsabilitatea reala.
Creativitatea cuantica ne permite sa integram atat viata interioara, cat si pe cea exterioara.
Creativitatea cuantica ne permite sa obtinem implinirea spirituala.
Creativitatea cuantica ne poate ajuta sa devenim bogati si renumiti daca asta este ceea ce cautam.
Geniul adevaratei creativitati este inhibat in majoritatea dintre noi – a-l elibera inseamna a deveni arhitectul propriei noastre vieti.

A intelege ceea ce implica creativitatea umana, ce rol joaca in dezvoltarea noastra personala, cum functioneaza procesele creative si de unde vine propria motivatie ne va ajuta sa trecem de granitele sinelui nostru intemnitat pentru a experimenta bucuria si a face o diferenta in lume.

Poate creativitatea ta sa se exprime la fel de puternic precum cea a lui Einstein sau Gandhi? Depinde doar de tine.
DR. AMIT GOSWAMI

A fost profesor in departamentul de fizica teoretica al Universitatii Oregon din Eugene, unde a predat inca din 1968. Este un pionier al noii paradigme cunoscute drept „stiinta din interiorul constiintei“. Goswami este autorul manualului de succes Mecanica Cuantica, folosit in universitati din intreaga lume. El a scris multe alte carti renumite, printre care Universul constient de sine, Fereastra vizionara, Fizica sufletului, Doctorul cuantic si Dumnezeu nu a murit. Goswami a aparut in filmele What the bleep do we know? (Ce naiba stim noi de fapt?) si The Dalai Lama Renaissance (Renasterea lui Dalai Lama), precum si in documentarul premiat The quantum activist (Activistul cuantic).

La ce foloseste creativitatea cuantica?

Creativitatea cuantica ne permite sa obtinem implinirea spirituala.