Editura ALL Povestea asasinilor mei - Tarun J Tejpal

ISBN: 978-973-724-736-0

Cod Produs: 9789737247360 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Roman inspirat din biografia autorului

Cu accente de thriller si ecouri kafkiene, presarata cu umor negru, suspans si erotism, „Povestea asasinilor mei” este un roman despre putere, identitate si echitate.

Intr-o duminica dimineata, un jurnalist de investigatie faimos in presa din New Delhi afla de la televizor ca tocmai a fost salvat de la moarte. Complotul de asasinare a fost dejucat de politie, iar cei cinci ucigasi platiti sa il elimine au fost arestati. Inainte sa isi dea seama despre ce este vorba, jurnalistul este pus sub supravegherea permanenta a guvernului pana la finalizarea procesului. In cateva ore, viata i s-a schimbat radical. Cu toate ca este pazit zi si noapte de indivizi bine inarmati, incearca sa isi desfasoare activitatile obisnuite. Se straduieste sa gaseasca o sursa de finantare pentru revista pe care o conduce, ii face vizite regulate unui guru faimos si isi continua relatia extraconjugala, tumultuoasa si plina de pasiune, cu Sara. o intelectuala activista pentru egalitatea de gen, emanciparea marginalilor si o societate echitabila. Deranjata de pasivitatea amantului sau si sceptica fata de buna-credinta a autoritatilor in solutionarea cazului, Sara demareaza propria investigatie. Asa vor iesi la lumina povestile cutremuratoare ale celor cinci suspecti. Cu totii provin din clase sociale defavorizate si au fost victime ale violentei extreme, mizeriei si abuzurilor. O Indie brutala, nemiloasa, ii ia astfel locul Indiei fascinante din discursurile occidentale, sub a carei stralucire exotica se ascunde o realitate cruda.

„O carte care iti da fiori pe sira spinarii […] scrisa cu maiestrie si o luciditate muscatoare.“ - The New Yorker

„De acum inainte nu vom mai putea vorbi despre India fara sa fi citit acest roman.“ - L’Express

„Tarun J. Tejpal este genial. Povestitor autentic, scriitura sa este presarata cu detalii grafice atat de naucitoare, ca iti taie respiratia.“-  New York Journal of Books

„Unul dintre cei mai seducatori scriitori indieni de limba engleza ai generatiei sale.“ - The Times Literary Supplement

„Inteligent si inventiv […]. In cel mai profund sens, Tejpal scrie pentru India.“ - V. S. Naipaul
  • Povestea asasinilor mei - Tarun J Tejpal

Tarun J. Tejpal este considerat unul dintre cei mai incisivi autori indieni contemporani si a fost tradus in peste douasprezece limbi.

Tarun J. Tejpal s-a nascut la Jalandhar, Punjab, in 1963. A urmat studii economice la Panjab University, dupa care s-a dedicat jurnalismului, scriind pentru The Indian Express, India 2000, India Today si The Financial Express. In 1995, a pus bazele cunoscutei publicatii de stiri Outlook, iar in 2000 a infiintat revista de investigatii Tehelka, reputata pentru opiniile critice la adresa guvernului si anchetele jurnalistice de mare impact. Datorita activitatii sale remarcabile si sustinerii valorilor democratice, Tejpal a fost plasat in randul celor mai importante voci din Asia (Asiaweek, BusinessWeek), dar si al membrilor de seama ai elitei indiene (The Guardian), primind, in 2010, Premiul pentru Excelenta in Jurnalism din partea Institutului International de Presa. A debutat ca romancier in 2005 cu The Alchemy of Desire (Alchimia dorintei), care a avut un succes rasunator, aducandu-i Premiul Millepages si o nominalizare la Premiul Femina, dupa care au urmat The Story of My Assassins (Povestea asasinilor mei, 2009; Editura ALLFA, 2016) si The Valley of Masks (2011), primite cu acelasi entuziasm.

„Treaba unui scriitor e sa ofere insuportabilul, sa frustreze, sa ne oblige sa vedem ceea ce noi am incerca sa vedem, dar am ocoli cu privirea. Treaba unui scriitor nu e sa distreze sau sa aline. Asta e treaba cinematografiei, televiziunii, religiei si politicii.“ - Tarun J. Tejpal

Roman inspirat din biografia autorului