Editura Curtea Veche Conversatii cu prietenii - Sally Rooney

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0160-1

Cod Produs: 9786064401601 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Bobbi si cu mine“ – asa incepe Frances sa povesteasca despre relatia sa cu cea mai buna prietena, care ii fusese pentru o vreme si iubita. Ea se vede pe sine ca pe o jumatate din intregul pe care il constituie aceasta relatie, disecata brutal de onest si pusa in raport cu celelalte relatii pe care Frances incearca sa le aiba.

Sally Rooney inventeaza si propune un nou limbaj prin care oamenii, legati unii de altii prin atasament sau iubire, sa reuseasca sa comunice si sa supravietuiasca impreuna. Ce se afla in spatele unei discutii obisnuite cu cea mai buna prietena, cu iubitul, cu mama sau cu tatal alcoolic? Pana unde merge un om atunci cand tot ce vrea este sa fuga de sine? Sally Rooney pune in personajele sale cate putin din tot ce am putea fi oricare dintre noi.
  • Conversatii cu prietenii - Sally Rooney

Sally Rooney (n. 20 februarie 1991, Castlebar) este o scriitoare irlandeza care locuieste la Dublin. Opera sa de debut, Conversations with Friends, a fost publicata in 2017. Al doilea roman al ei, Normal People, a fost publicat in 2018 si a primit mai multe premii.

Sally Rooney a crescut intr-o casa de tip marxist, a parintilor din Castlebar. Are un frate mai mare si o sora mai mica. Mama ei este sefa unui centru cultural, in timp ce tatal ei, dupa privatizarea companiei de comunicatii de stat Telecom Éireann, se retrage devreme la pensie. In 2009, Rooney a inceput sa studieze limba engleza la Trinity College Dublin. Dupa ce a luat diploma de licenta, a inceput un master in stiinte politice, la care a renuntat. In schimb, a absolvit o teza despre politica americana in literatura americana.