Editura Universitara Puterea Evangheliei. Pledoarie pentru Cuvantul lui Dumnezeu - Corneliu Constantineanu

ISBN: 978-606-591-775-0

DOI: 10.5682/9786065917750

Anul publicării: 2013

Editura: Editura Universitara

Autor:

Corneliu Constantineanu
Cod Produs: 9786065917750 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Biblia este, de departe, cea mai tiparita, cea mai tradusa și cea mai citita carte din lume, avand o influența marcanta asupra civilizației omenești. A fost înțeleasa de-a lungul istoriei ca o sursa unica a adevarului suprem atat pentru Biserica cat și pentru societate în general. Dar motivul principal pentru influența fara egal a Bibliei în istoria omenirii a fost adevarul ca ea este Cuvantul lui Dumnezeu – inspirat de Dumnezeu și avand autoritatea adevaratei istorii a lumii! Mai presus de toate, Cuvantul lui Dumnezeu conține cea mai minunata veste care a fost auzita vreodata și anume, vestea buna a rascumpararii lumii prin viața, moartea și învierea lui Isus Hristos – Evanghelia! Și aceasta veste buna, Evanghelia lui Hristos, nu este doar o istorie scrisa, conținand o înșiruire de adevaruri și fapte istorice din trecut. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu „viu și lucrator”, mereu actual și eficient, cu o capacitate unica de a schimba și transforma viețile celor ce citesc și asculta de acest Cuvant.

Cartea de fața încearca sa surprinda cateva aspecte ale puterii Evangheliei de a schimba vieți, de a mantui, de a transforma. Fie ca vorbim de autoritatea Cuvantului lui Dumnezeu, de promisiunile lui Dumnezeu, de Împarația lui Dumnezeu, de importanța Scripturii pentru viața personala sau de relevanța ei pentru societate, fiecare capitol din carte abordeaza, din perspective diferite, puterea transformatoare pe care Evanghelia o are asupra celor ce aleg sa traiasca sub autoritatea ei. Se arata ca a trai sub autoritatea Cuvantului lui Dumnezeu înseamna sa ne punem mintea și inima, gandurile și acțiunile, principiile și trairea, toate laolalta, în conformitate cu voia lui Dumnezeu, aratata în viața lui Isus Hristos și relatata în Scriptura.

Corneliu Constantineanu

Dr. Corneliu Constantineanu este conferentiar universitar si rector al Institutului Teologic Penticostal din Bucuresti

A publicat multe carti si studii de specialitate in domeniul reconcilierii si teologiei pauline, si este promotorul unei intelegeri holistice a Evangheliei ca adevar public ce incearca sa integreze credinta crestina cu realitatile istorice ale vietii de zi cu zi.