Editura Paideia Ontologie si metafizica la greci - Gheorghe Vladutescu

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-748-240-9

Cod Produs: 9786067482409 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Structurata in trei sectiuni (A. Peri physeos: scoala academica, Aristotelismul dupa Aristotel, scoala megarica, stoicismul, epicureimul, scepticismul; B. Peri anthropon physikon: in loc de incheiere, Grecia dupa Grecia si Addenda: Cicero si epicureismul, Cicero si stoicismul si Lucretius si epicureismul) lucrarea Ontologie si metafizica la greci prezinta unul din marile sisteme de gandire ale culturii europene: filosofia elenistica, modul in care ganditorii acelor vremuri intelegeau planul verical si orizontal al vietii si semnificatia convertirii filosofiei grecesti in filosofia crestina, in istoria filosofiei.

„Cand se „sfarseste” epoca veche si incepe aceea clasica,  in istoria greaca, nu este la fel de lesne de determinat, trecerea facandu-se treptat, evaluativ, cel putin cultural.  Socrate este moment de rascruce, nu insa si  de ruptura, intre el si Protagoras relatia fiind de complementaritate, daca indoiala si „masura” erau solidare in ideea critica. (...) Paradigme esential distincte, aceea crestina si aceea greaca, deopotriva, ca mentalitate, ca viziune asupra lumii in genere, asupra celei a omului in special („omul vechi” si  „omul nou”, „launtric”), grecitatea si crestinitatea, mai inainte de a fi una, asa cum epocile in istorie sunt solidare, sunt despartite de o mare taietura. Ceea ce este mai inainte conditioneaza „revolutiile”, dar nu le produc, cel putin nu in chip evolutionist”.
Prof. univ. dr. Gheorghe Vladutescu (n. 1937) este doctor in filosofie al Universitatii din Bucuresti din anul 1971, cu o teza despre inductia aristotelica. De-a lungul carierei, a publicat peste 20 de volume pe teme de filosofie antica (ontologie, metafizica, etica), filosofia culturii, istoria ideilor filosofice, precum si filosofie romaneasca. In prezent, tine un curs masteral de istoria filosofiei grecesti si romane. Prof. univ. dr. Gheorghe Vladutescu este Profesor Emerit, conducator de doctorat la Facultatea de Filosofie si membru al Academiei Romane.

In anul 1995, prof. dr. Gheorghe Vladutescu a fost ales ca membru corespondent al Academiei Romane, fiind promovat ca membru titular al acstui inalt for cultural si cademic roman in anul 1999. A detinut functia de vicepresedinte al Academiei Romane intre anii 2002-2006. Este membru in „Asociatia internationala pentru apararea libertatii religioase” de pe langa Consiliul European si UNESCO.

Acad. prof. dr. Gheorghe Vladutescu este membru fondator al “Centrului de Studii asupra Imaginarului si Rationalitatii” din Craiova, precum si membru al Societatii de Studii Clasice din Bucuresti. In anul 2000, a fost ales ca membru al Académie des Sciences, des Arts et des Lettres din Paris (Franta).

In anul 2002, acad. Gheorghe Vladutescu a fost decorat cu Ordinul "Steaua Romaniei" in grad de cavaler.