Editura Paideia Iisus esenianul si mama Lui, Maria. O analiza de psihologie individuala - Alexandru Bulandra

Editura: Paideia

Autor: Alexandru Bulandra

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-748-325-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067483253 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Mezinul Iisus a reprezentat un caz cu totul aparte in familia Sa, prin combinatia nefericita  dintre un fizic firav, neascultarea celor mari, temperamentul  coleric si o natura  psihologica ambitioasa; reactia de prestigiu a autoritatii materne si a fratilor Sai mai mari  a dus la  izolarea Lui  intr-un anturaj  lipsit de afectivitate, ce dorea sa-I neutralizeze impulsul dominator; asa a luat nastere, in sufletul Sau chinuit, complexul de inferioritate insuportabil, pe care organul Lui psihic l-a supracompensat cu o aspiratie catre putere si superioritate cum nu s-a mai vazut vreodata;  iar ostilitatea fata de mama, fratii mai mari si comunitatea din Nazaret a ars  nestinsa in inima Sa.

Alexandru Bulandra
Alexandru Bulandra (27.10.1954, Ianca, Braila) este eseist si istoric literar.

Pseudonimul literar al lui Alexandru Buleandra. Fiul lui Constantin, cadru militar, originar din com. Curcani, jud. Calarasi, si al Vladei, casnica, originara din com. Colilia, judetul Ialomita. Este nepotul actorului, dramaturgului si poetului Ion Buleandra. Urmeaza studiile liceale la Urziceni, judetul Ialomita, si pe cele universitare la Facultatea de Filozofie din Bucuresti, promotia 1978. In prezent este director al Bibliotecii Municipale „Constantin Toiu” din Urziceni. Dupa absolvirea facultatii, participa la sedintele cercului de etica, coordonat de Niculae Belu si Vasile Morar, unde aprofundeaza lectura etica a textelor narative, precum si la sesiunile stiintifice anuale ale Institutului de Filosofie. In „Revista de filosofie” a Academiei publica patru studii: cel de debut – „Istoricitatea bunului simt si alternativele devenirii moralitatii practice” (5/1986), urmat de „Buna-credinta si buna-cuviinta ca dimensiuni ale bunului simt” (5/1987), „Protoetica sau despre intemeierea morala a cronicilor romanesti” (5/l988) si „Eminescu si etica dezvoltarii organice” (4/l989). In Urziceni, participa la sedintele cenaclului literar Dor fara satiu, iar in calitate de director al Casei de cultura organizeaza intalniri cu scriitori, de la Stefan Aug. Doinas, Mircea Dinescu, Eugen Simion, la Stelian Tanase si Cristian Teodorescu. Colaboreaza la revistele „Helis” (Slobozia), „Litere” (Targoviste), „Oglinda literara” (Focsani), „Observator cultural” (Bucuresti). In 2006 debuteaza in volum cu lucrarea „Vasile Alecsandri si cazul Miorita – o ancheta literara”, aparuta la Ed. „Helis”, Slobozia. Din 2010 este membru USR la Sectia de critica, istorie literara si eseistica a Asociatiei Scriitorilor din Bucuresti. Membru al Societatii Scriitorilor Targovisteni (2009). Distins cu premiul „Nicolae Scurtescu” pentru monografii etnografice al Societatii Scriitorilor Targovisteni pentru „Miorita, povestea unei capodopere” (2009).

Scrieri

Vasile Alecsandri si cazul Miorita – o ancheta literara, Ed. Helis, Slobozia, 2006;

Experimentul Iov, Ed. Helis, Slobozia, 2007;

Tainele Mioritei. O lectura in cheie masonica a baladei Miorita de Vasile Alecsandri, Ed. Helis, Slobozia, 2008;

Nevoia de poveste, eseuri si aplicatii, Ed. Paideia, Bucuresti, 2008; Masca pacurarului. Al treilea raport de cercetare in cazul Miorita, Ed. Helis, Slobozia, 2009;

El experimento Job, traducere de Gabriela Banu, Ed. Logos, Bucuresti, 2009;

Minunata istorie a Cartii lui Iov, Ed. Paideia, Bucuresti, 2011;

Experimentul Iov, ed. a II-a, Ed. Paideia, Bucuresti, 2008;

Miorita – povestea unei capodopere, Ed. Bibliotheca, Targoviste, 2008;

Miorita. Vasile Alecsandri si cazul Miorita. Tainele Mioritei. Masca pacurarului, Ed. Paideia, Bucuresti, 2011.

Alexandru Bulandra