Editura Paideia Dictionarul lui Aristotel – Gheorghe Vladutescu

ISBN: 978-606-748-453-3

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786067484533 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Filosofia – din perspectiva lui Aristotel – are trei parti si trateaza subiecte precum: natura, vorbirea si modul de viata. In prima Aristotel a prezentat evolutia vietuitoarelor, in a doua s-a ocupat de exprimare, iar in cea de-a treia a analizat latura etica si politica a vietii.

In cercetarea sa filosofica, comparativ cu Platon – care „deconstruia coborand la treapta zero a semnificatiei” – Aristotel „cobora dar pentru a deslusi acceptiile multiple si prin ele combinatoria de ale carei reguli, depinde stilul cel ce, la urma urmelor, poate, este mai mult decat omul: este creatorul”.

Potrivit acad. Ghe. Vladutescu: „Poate in aceeasi masura ca in logica si in metafizica, Aristotel era astral si in consacrarea limbajului filosofiei. Cu el acesta era instituit matricial, ceea ce inseamna ca devenirea sa, din acest moment, avea sa se produca in el. Absorbind tot ceea ce se produsese mai inainte in aceasta ordine, limbajul, de-a curma, era statornicit asemenea logicii in concept aristotelician. Asa cum dezvoltarea acesteia avea loc in sistemul ei, la fel si limbajul propriu filosofiei”.

Conceptele filosofiei – de exemplu ktésis si khrésis – vor fi reluate de Aristotel, capatand noi sensuri in functie de situare: metafizica sau categoriologica sau morala. Limbajul filosofiei dobandeste, pe aceasta cale, o bogatie superioara.
Prof. univ. dr. Gheorghe Vladutescu (n. 1937) este doctor in filosofie din anul 1971, cu o teza despre inductia aristotelica. De-a lungul carierei, a publicat peste 20 de volume pe teme de filosofie antica (ontologie, metafizica, etica), filosofia culturii, istoria ideilor filosofice, precum si filosofie romaneasca. In prezent, tine un curs masteral de istoria filosofiei grecesti si romane.

Prof. univ. dr. Gheorghe Vladutescu este Profesor Emerit, conducator de doctorat la Facultatea de Filosofie si membru al Academiei Romane.

In anul 2002, acad. Gheorghe Vladutescu a fost decorat cu Ordinul "Steaua Romaniei" in grad de cavaler.