Editura Didactica si Pedagogica De la Socrate la Wittgenstein. Gandire critica, argumentare si comunicare - Grigore Spermezan

Editura: Didactica si Pedagogica

Autor: Grigore Spermezan

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-31-1297-3

Cod Produs: 9786063112973 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata, De la Socrate la Wittgenstein: gandirea critica, argumentare si comunicare poate fi pusa sub indemnul mereu actual al lui René Descartes, acela de  avea curajul de a ne folosi de propria capacitate intelectuala pentru a analiza realitatea in care traim, luand astfel cele mai bune decizii. Intr-o lume in care irationalitatea ne pandeste din multe parti, „gandirea inteligenta” (smart thinking) poate fi un reper fundamental si un element de stabilitate in criza valorilor pe care o resimtim. Sau, asa cum se arata in Cuvant inainte, „A gandi critic, a gandi istet, a gandi inteligent nu inseamna sa devii o alta persoana, ci doar sa-ti perfectionezi aptitudinile pe care deja le detii, analizand mai profund aspectele complexe ale lumii in care traim, intelegand si procesand mai bine informatiile, comunicand mai convingator. In aceasta consta rationalitatea gandirii critice, dar si valoarea ei intrinseca”.