Editura Niculescu Cartea mica a religiilor lumii - Ross Dickinson

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-38-0644-5

Cod Produs: 9786063806445 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Religia continua sa aiba un impact major in lumea noastra. Fie ca suntem evrei sau crestini, musulmani sau hindusi, fie ca suntem evlaviosi sau doar ocazional interesati de spiritualitate, agnostici curiosi sau atei convinsi, religia patrunde in vietile noastre ale tuturor. In nenumaratele ei manifestari si forme, atat prin prezenta cat si prin absenta, ea poate deopotriva sa ne aduca impreuna sau sa ne dezbine. Faptul ca religia exista si se manifesta peste tot in jurul nostru, ca asa a fost din vremuri imemoriale si va ramane asa multa vreme de acum incolo este fundamental pentru intelegerea conditiei umane, inclusiv din perspective precum limbajul, muzica, gastronomia etc.

Lucrarea de fata reprezinta doar un ghid care cuprinde notiuni de baza pentru „neinitiati”. Este o invitatie intr-un tur „in jurul lumii”, cu scurte popasuri „in dreptul” principalelor religii intalnite. In paginile ei sunt prezentate date istorice, evenimente, principiile credintelor si scurte relatari privind religiile adoptate de mari grupuri de oameni sau chiar populatii, intamplari uimitoare cu diverse personaje pitoresti si „farame” de informatii care poate te vor incita sa afli mai multe.

Traducere: Mihaela Veronica Busuioc
  • Cartea mica a religiilor lumii - Ross Dickinson