Editura Paideia Ganduri filosofice frante - Radu Patrascu

ISBN: 978-606-748-291-1

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067482911 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea prezinta gandirea filosofului roman, Radu Patrascu, si temele sale de cercetare: „Cititorule, pregateste-te sa vezi cum s-a dezvoltat gandirea unui tanar filosof roman timp de doar un deceniu atat cat i-a ingaduit destinul sa fie pe pamant. Intamplator-neintamplator, tocmai tema destinului l-a preocupat, alaturi de cea a iubirii si a mortii, apoi si in tot rastimpul creativitatii sale filosofice, cu certitudine, una de exceptie. Laboratorul gandirii sale merita sa fie cunoscut pentru ca este exemplar. Baza acestei exemplaritati deriva din increderea sa, fara de nicio rezerva, in capacitatea facultatii omenesti de a judeca si de a cuprinde adevarul, binele si frumosul: oricand si oriunde acestea apar in viata si creatiile fiintelor umane. Era un spirit clasic, trecut prin nelinistile semnalate de romantism, dar, finalmente-optimist, era un utopist treaz – aidoma marilor moralisti, pentru el, Cioran in primul rand”.

Vasile Morar, coord. lucrarii.
Despre autorul Radu Patrascu suntem obligati sa vorbim folosind timpul trecut, pentru ca, din nenorocire, viata sa a fost curmata in chip absurd si tragic, intr-un groaznic accident petrecut in ziua de 21 aprilie 2002, cand, tanarul filosof, nu implinise inca nici 28 de ani de viata.

Radu Patrascu a urmat cursurile Facultatii de Filosofie din Bucuresti, si la doar 22 de ani devenea absolvent al acesteia cu o teza de licenta in care a tradus si comentat trei texte ale filosofului Georg Simmel (1858-1918): Problema destinului („Das Problem des Schicksals”), Pentru o metafizica a mortii („Zur Metaphysik des Todes”) si Fragment despre dragoste („Fragment über die Liebe”). Intre 1998-1999 a urmat cursurile de master „Cultura si civilizatie germana” in cadrul Institutului de Studii Romano-Germane, Universitatea Bucuresti (documentare in vederea lucrarii „Disolutia paradigmei moderne in spatiul de cultura german”): cu profesori din Austria, Germania si Romania, toate cursurile, seminariile, lucrarile si examenele fiind desfasurate in limba germana.

Vasile Morar, coord. lucrarii.