Editura Paideia Conceptul de valoare teoretica la Rickert - Nicolae Bagdasar

ISBN: 978-606-748-478-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067484786 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta lucrare isi propune ca tema problema centrala a uneia dintre orientarile filosofice contemporane cele mai importante, anume filosofia valorii, in forma pe care i-a dat-o Rickert. Ea are ca sarcina sa arate cum, in filosofia valorii, logicul insusi devine purtator de valoare si cum adevarul este o valabilitate. Dar lucrarea nu vrea sa se refere la intregul imperiu al valorilor, ci numai la valorile teoretice, adica la valorile logice. Faptul ca aceasta problema nu poate fi discutata fara a lua in considerare totodata fundamentele teoretico-gnoseologice ale filosofiei valorii a lui Rickert nu-l poate contesta nimeni; caci altfel s-ar ivi riscul de a nu se putea aprecia exact ce a vrut Rickert si care este prestatia lui.

Prezentarea teoriei este separata riguros de critica ei, iar in prezentare are cuvantul numai Rickert, intrucat o critica care ar interveni la fiecare pas in expunerea insasi ar fi ingreunat sau chiar ar fi derutat intelegerea mersului gandirii filosofului.

Cercetarile teoretico-gnoseologice ale lui Rickert culmineaza in conceptul de constiinta in genere, a carui examinare poate evidentia cel mai bine la ce consecinte contradictorii conduce fundamentarea teoretica rickertiana. Nicolae Bagdasar incearca, inainte de toate, sa dezvaluie inconsistenta acesteia.

Cartea cuprinde si o serie de scrisori inedite din corespondenta profesorului Nicolae Bagdasar, precum si note, comentarii, anexe si o postfata de Alexandru Boboc

Nicolae Bagdasar „a fost atat un exeget, un istoric al gandirii filosofice, cat si un ganditor care a formulat pozitii proprii in probleme de epistemologie, logica, filosofia istoriei... Totodata N. Bagdasar a fost unul dintre ganditorii prin care filosofia romaneasca interbelica a participat la circuitul de valori din cultura contemporana; el a facut cunoscuta in Romania problematica mai noua a gandirii europene, curentele noi, angajandu-se cu luari de atitudine proprii in raport cu acestea, contribuind la participarea gandirii romanesti la confruntarile de idei pe plan mondial, la prezenta ei in universul filosofiei contemporane”.

Rardu Tomoiaga, Istoria filosofiei romanesti

„Aducem, astfel, un omagiu memoriei omului de cultura Nicolae Bagdasar si filosofului, ale carui scrieri au calauzit atat inceputurile pregatirii noastre filosofice, cat si pe cele ale multor generatii de studenti, pe care, la randul nostru, i-am initiat de-a lungul anilor in cunoasterea valorilor teoretice ale culturii universale.”

• Conceptul de valoare teoretica la Rickert - Nicolae Bagdasar

In contextul afirmarii scolii filosofice romanesti, Nicolae Bagdasar (1896-1971) este reprezentativ indeosebi pentru domeniile istoriei filosofiei, filosofiei culturii si filosofiei istoriei. Scrierile sale, in primul rand: Filosofia contemporana a istoriei (1930); Din problemele culturii europene (1931); Istoria filosofiei romanesti (1940); Teoria cunostintei (1941); Teoreticieni ai civilizatiei (1969), constituie contributii teoretico-metodologice remarcabile, care s-au inscris demult in bibliografia de baza a studiului filosofiei, iar traducerile din opera lui Kant (Critica ratiunii pure, Critica ratiunii practice) sunt astazi de larga audienta in invatamantul nostru universitar.

Prin activitatea sa universitara, ca si prin participarea nemijlocita la organizarea si functionarea unor institutii (Casa Scoalelor, Societatea Romana de Filosofie) si a unor publicatii (,,Revista de filosofie”, revista ,,Ethos”), precum si la pregatirea si publicarea cunoscutei lucrari: Istoria filosofiei moderne (5 volume: Omagiu Profesorului Ion Petrovici, 1937-1941), ilustrul filosof si om de cultura s-a afirmat cu contributii de referinta in creatia teoretica si in viata spirituala contemporana, militand pentru afirmarea personalitatii istoriei si culturii nationale.

De fapt, activitatea lui Nicolae Bagdasar (si a Societatii Romane de Filosofie, evident) isi afla o buna apreciere in corespondenta sa cu mari personalitati ale filosofiei contemporane (R. Bayer, M. Dessoir, H. Gouhier, Th. Greenwood, A. Liebert, René La Senne, Nicolai Hartmann s.a.). Retinem cateva randuri din scrisoarea lui N. Hartmann catre Bagdasar: ,,... am citit studiul Dv. despre Dilthey, pe care l-ati publicat in Istoria filosofiei moderne. Cu lipsa mea de cunoastere a limbii romane nu mi-a fost prea usor. Dar incet-incet am ajuns la capat. Mi-a facut mare placere sa vad cat de frumos ati patruns materialul deloc usor si l-ati expus apoi intr-un mod foarte accesibil, scurt si sistematic... Am avut in aceste doua luni putin timp de reflectare si nici nu am fost prea sanatos. Dar impresiile despre Bucuresti n-au trecut si orele in care am fost impreuna le am inca in buna amintire.”

Rardu Tomoiaga, Istoria filosofiei romanesti