Editura Didactica Publishing House Schite si povestiri - Barbu Stefanescu Delavrancea

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Barbu Stefanescu Delavrancea

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-480-6

Cod Produs: 9786060484806 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Printre cele mai frumoase amintiri ale unui copil sunt momentele de seara in care unul din parinti, sau un bunic, sau un frate ori o sora mai mare ii citesc dintr-o carte mare de povesti, cu ilustratii.

Acum, tu te afli la varsta la care poti citi singur si te felicit. Ma bucur de fiecare data cand deschizi o carte, pentru ca iata ce ai de castigat:

• Iti dezvolti vocabularul si imaginatia;

• Te poti concentra mai bine si poti intelege diverse mesaje;

• Te poti refugia in lumea personajelor si iti poti crea propriile aventuri.

Unele dintre personajele lui Delavrancea te vor insoti intr-o calatorie in lumea emotiilor si a dragostei fata de bunici, pe cand altele te vor lua cu ele in aventuri fantastice, incredibile, amuzante, dar si pline de suspans.

In colectia Clasici au fost publicate urmatoarele carti: Printul fericit si alte povestiri, de Oscar Wilde, si Viata si aventurile lui Mos Craciun, de L. Frank Baum.
Barbu Delavrancea s-a nascut pe 2 aprilie 1858, in Bucuresti – Delea Noua.

A invatat sa scrie si sa citeasca de la diaconul Ion Pestreanu („nea Nicuta“), apoi s-a inscris la Scoala sucursala de baieti nr. 4. A facut Liceul „Sf. Sava”, ca bursier, dupa care s-a inscris la Facultatea de Drept, terminata im 1882.

A inceput sa publice in 1876-1877 si a scris poezii, nuvele, povestiri, articole etc. Cateva opere reprezentative: Domnul Vucea, Hagi-Tudose, Neghinita, Palatul de clestar.

A murit la Iasi, pe 29 aprilie 1918, si este inmormantat in Cimitirul Eternitatea, pe aleea eroilor

• Iti dezvolti vocabularul si imaginatia;

• Te poti concentra mai bine si poti intelege diverse mesaje;

• Te poti refugia in lumea personajelor si iti poti crea propriile aventuri.