Editura Hamangiu Teste de pregatire pentru admiterea in invatamantul superior medical. Editia a V-a - Daniel Cochior, Minerva Claudia Ghinescu

60,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Daniel Cochior, Minerva Claudia Ghinescu

Editia: a 5-a

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1921-0

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786062719210 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prezenta lucrare, intr-o noua editie, este realizata de un colectiv de cadre didactice al Facultatii de Medicina din cadrul Universitatii „Titu Maiorescu” Bucuresti si cuprinde o culegere de teste grila, concepute in vederea pregatirii pentru admiterea in invatamantul superior medical.

Intrebarile din aceasta lucrare sunt formulate conform manualului „Biologie – manual pentru clasa a XI-a”, autori: Dan Cristea, Bogdan Voiculescu, Cezar Th Niculescu, Radu Carmaciu, publicata la Editura Corint, manual avizat prin ordinul MEC nr. 4742 din 21.07.2006.

Conform Metodologiei de organizare si desfasurare a admiterii la programele de studii universitare de licenta pentru anul universitar 2017-2018, La Facultatea de Medicina proba de concurs pentru admiterea la programele de studii de licenta consta in completarea unui test-grila cu 100 de intrebari, impartite in doua seturi: setul 1, de la 1 la 50 si setul 2, de la 51 la 100. Fiecare intrebare are cinci variante de raspuns.

Fiecare intrebare din setul 1 are un singur raspuns corect. Fiecare intrebare la care se marcheaza raspunsul corect si numai acesta se noteaza cu 0,2 puncte. Punctajul se transforma in nota, dupa urmatoarea formula:
nota=0,2×numar intrebari cu raspuns corect
Fiecare intrebare din setul 2 are doua raspunsuri corecte. Fiecare intrebare la care se marcheaza ambele raspunsuri corecte si numai acestea se noteaza cu 0,2 puncte. Punctajul se transforma in nota, dupa urmatoarea formula:
nota=0,2×numar intrebari cu ambele raspunsuri corecte
Media generala la concursul de admitere se calculeaza ca medie aritmetica a notelor obtinute pentru fiecare set de intrebari. Nota obtinuta pentru fiecare set de intrebari trebuie sa fie de minim 5(cinci). Media generala se calculeaza cu doua zecimale fara rotunjire. Media generala nu poate fi mai mica decat 5(cinci).

Departajarea candidatilor cu medii generale egale se face, in ordine, dupa urmatoarele criterii: dupa nota obtinuta la setul 2 din testul-grila; la aceeasi nota obtinuta la setul 2 din testul-grila, dupa media obtinuta la examenul de bacalaureat; la aceeasi medie obtinuta la examenul de bacalaureat, dupa media obtinuta in timpul studiilor liceale la disciplina de concurs. La programele de studii de licenta Medicina si Asistenta Medicala Generala disciplina de concurs este Biologie.

Colectivul de autori in ordine alfabetica: Daniel Cochior (coord.), Bogdan-Ioan Coculescu, Silviu Epuran, Minerva Claudia Ghinescu (coord.), Tudor Harsovescu, Zoltan Janos Kover, Razvan Rosulescu, Ioan Sorin Tudorache, Dan Ioan Ulmeanu, Simona Gabriela Vlaic.

nota=0,2×numar intrebari cu raspuns corect
nota=0,2×numar intrebari cu ambele raspunsuri corecte