Editura Didactica Publishing House Mihai Eminescu. Viata si opera - Gabriela Girmacea

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Gabriela Girmacea

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-048-481-3

Cod Produs: 9786060484813 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Prin Colectia Biografii, editura isi propune sa aduca in atentia cititorilor viata si opera marilor scriitori ai literaturii romane. Scrise cu intentia de a contura un context istoric, politic si cultural, pe care elevii si adultii sa-l inteleaga usor, cartile dezvaluie fapte, mentalitati si idei in jurul carora s-a construit o personalitate si fixeaza repere pentru intelegerea operei, deschid un demers reflexiv, contureaza valori si atitudini.

Cartea contine o abordare interesanta a vietii si operei lui Mihai Eminescu, are explicatii, ilustratii, fotografii, poezii, scrisori, o cronologie a evenimentelor din epoca in care a trait poetul, care sunt prezentate intr-un mod atractiv, pentru a-i apropia pe elevi de scriitorul national si pentru a-i determina sa-i citeasca, sa-i inteleaga si sa-i admire creatia.

La sfarsitul cartii este atasata o carte de buzunar cu poezii reprezentative ale scriitorului.