Editura Hamangiu Curs de chirurgie generala. Volumul IV. Editia a III-a. Patologia chirurgicala a stomacului. Patologia chirurgicala colo-rectala. Apendicita acuta. Chirurgia defectelor parietale abdominale. Patologia

150,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Florin Dan Ungureanu

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-27-1722-3

Cod Produs: 9786062717223 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Tratatul de patologie chirurgicala, in patru volume, publicat de Universitatea Titu Maiorescu din Bucurestisi intitulat modest Curs de chirurgie este, de fapt, o lucrare stiintifica de exceptie incluzand, alaturi de datele clasice, realizarile din domeniu aferente inceputului de secol XXI.

Prezentul volum cuprinde:
1.    Patologia chirurgicala a stomacului
2.    Patologia chirurgicala colo-rectala
3.    Apendicita acuta
4.    Chirurgia defectelor parietale abdominale
5.    Patologia venoasa periferica

Lucrarea se adreseaza atat studentilor facultatilor de medicina, cat si medicilor tineri care doresc sa urmeze cariera chirurgicala, facilitandu-le intelegerea bazelor biologice ale chirurgiei, interpretarea fiziopatologica a bolilor sau a complicatiilor chirurgicale, explicatia terapeutica, anatomica, functionala si evolutiva a actului chirurgical, precum si ale urmarilor acestuia.
  • Curs de chirurgie generala. Volumul IV. Editia a III-a. Patologia chirurgicala a stomacului. Patologia chirurgicala colo-rectala. Apendicita acuta. Chirurgia defectelor parietale abdominale. Patologia

Profesor Universitar, Medic Primar Chirurgie Generala, Doctor in Medicina, Departamentul Disciplinelor Clinice si Profilactice, Catedra de Chirurgie Generala, Facultatea de Medicina, Universitatea Titu Maiorescu din Bucuresti, Sectia Clinica de Chirurgie Generala Spitalul
Clinic CF1 Witting, Bucuresti

Prezentul volum cuprinde: