Editura ALL Medicina interna pentru cadre medii. Editia a V-a - Corneliu Borundel

Editura: All

Autor: Corneliu Borundel

Editia: a 5-a

Anul publicării: 2010

ISBN: 978-973-571-925-8

Cod Produs: 9789735719258 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Rod al colaborarii unui prestigios colectiv de autori (medici de diferite specialitati), a carui coordonare a fost asigurata de medicul Corneliu Borundel, Manualul este circumscris sarcinii de baza a cadrului medical cu pregatire medie, de asigurare a conditiilor optime de ingrijire a bolnavului (ingrijirea medicala propriu-zisa, atributiile igienico-sanitare, organizatorice, educative si gospodaresti), insistand asupra necesitatii ca acesta sa-si insuseasca, cat mai profund si mai rapid, cunostinte si practici de specialitate si sa-si manifeste receptivitatea fata de stiinta si fata de nou.

Informatiile – revizuite, adaugite si actualizate conform ultimelor cercetari stiintifice intreprinse in diversele specialitati ale medicinei interne si expuse la un nivel elevat, dar comprehensibil – acopera cele mai diverse aspecte ale activitatii de zi cu zi ale asistentei medicale: examinarea, urmarirea evolutiei bolilor si metodele de tratament specifice, cat si repere ale stabilirii contactului cu bolnavii si ale posibilitatilor de recuperare dupa boala.
  • Medicina interna pentru cadre medii. Editia a V-a - Corneliu Borundel