Editura ALL Lippincott®. Imunologia ilustrata. Editia a III-a - Fabio Lievano, Susan Viselli, Michelle Swanson-Mungerson, Thao Doan

-15% nou

Editura: All

Autor: Fabio Lievano, Susan Viselli, Michelle Swanson-Mungerson, Thao Doan

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-587-616-3

Cod Produs: 9786065876163 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Resursa ideala pentru insusirea si consolidarea notiunilor esentiale de imunologie, cu aplicabilitate clinica

Imunologia ilustrata face parte din prestigioasa serie Lippincott Illustrated Reviews si surprinde cu fidelitate legatura dintre fundamentele stiintifice din imunologie si scenariile din practica medicala de zi cu zi.

Daca avem de-a face cu un intrus, reprezinta acesta o amenintare sau poate fi ignorat in siguranta?

Daca reprezinta o amenintare, ce ar trebui facut pentru a-l elimina?

Sistemul imunitar uman – raspunsul coordonat al celulelor si al semnalelor care protejeaza organismul de patogeni – utilizeaza multiple metode pentru a formula si a raspunde la aceste intrebari. Dar, pe langa linia de aparare impotriva infectiilor si a dezvoltarii tumorilor, sistemul imunitar poate chiar sa favorizeze aparitia unor patologii. Autoimunitatea este rezultatul esecului inactivarii sau eliminarii celulelor autoreactive si constituie cauza majora a mai mult de 100 de boli cronice, printre care artrita reumatoida, diabetul zaharat de tip I, psoriazisul, lupusul eritematos sistemic si colita ulcerativa. Raspunsurile imunologice excesive sau necorespunzatoare pe lungi perioade de timp sau cu expuneri antigenice repetate pot duce la lezarea tesutului-gazda.

Lippincott®. Imunologia ilustrata (editia a treia) furnizeaza datele fundamentale pentru intelegerea rolului major al sistemului imunitar in sanatatea umana si in multe afectiuni. Nu numai ca ajuta la cunoasterea conceptelor specifice imunologiei, ci este conceputa ca un instrument de studiu si perfectionare esential pentru o cariera de succes in domeniul stiintific sau medical. Folosita separat sau impreuna cu alte resurse informative, contribuie la pregatirea solida a studentilor la medicina si a medicilor atat pentru examene, cat si pentru activitatea clinica.

• Este o resursa dinamica, ce reuneste informatii-cheie usor accesibile, gratie formatului intuitiv.

• Cele 300 de ilustratii color adnotate clarifica in detaliu datele teoretice complexe.

• Continutul actualizat si extins prezinta cele mai noi perspective si practici din imunologia clinica.

• Aplicabilitatea practica a conceptelor de imunologie in numeroase scenarii clinice este ilustrata in casete informative special concepute.

• Rezumatele si prezentarile generale din fiecare capitol evidentiaza cele mai importante notiuni.

• Intrebarile recapitulative clarifica informatiile si ajuta la memorarea acestora.

• Cuprinde 4 mari sectiuni: Conceptul recunoasterii sinelui si non-sinelui, Sistemul imunitar innascut, Sistemul imunitar adaptativ si Aspecte clinice ale imunitatii.
  • Lippincott®. Imunologia ilustrata. Editia a III-a - Fabio Lievano, Susan Viselli, Michelle Swanson-Mungerson, Thao Doan